Jak správně sedět u počítače

Jak správně sedět u počítače

 

Sedavé zaměstnání, kancelářské povolání, práce na počítači… říkat tomu můžeme různě, společný jmenovatel ale zůstává – celodenní práce v sedě u pracovního stolu. Určitě ze všech stran slýcháte, jak sedavé zaměstnání může za řadu zdravotních problémů a jak je důležitá jejich prevence.

Pravda je, že dokud nezačnete bolesti zad, hlavy, nebo zánět šlach cítit na vlastní kůži, mohou se vám zásady ergonomického sezení u PC zdát jako zbytečnost. Ale jako u všeho platí, že lepší je preventivně opatření zařadit, než pak řešit už vzniklé problémy, které se často vlečou a jejich odstranění není jednoduché. Zásady správného sezení u počítače přitom nejsou nijak komplikované a může je dodržovat každý z nás.

Zásady ergonomického sezení u PC v kostce:

  • pravidlo pravých úhlů (ruce a nohy)
  • správné umístění monitoru
  • ergonomické pomůcky
  • správná pracovní židle
  • pravidelné pauzy
  • cvičení

 

Správná poloha sezení u počítače

 

Prevencí bolestí zad, rukou nebo hlavy může být správné ergonomické sezení u PC. Asi vás nikdy nenapadlo, že i za tak zdánlivě banální věcí, jako je sezení, je teorie a věda. Co je potřeba dodržovat:

  • pravidlo pravých úhlů – úhel 90° by měly svírat paže v ohybu s předloktím a také nohy
  • židle by měla být tak vysoko, aby nohy bez problémů dosáhly na zem; pokud to nelze, je dobré používat podnožku
  • všechny pomůcky – především klávesnice a myš, by měly být snadno dosažitelné tak, aby se pro ně člověk nemusel natahovat

 

Kde má být na stole monitor

 

Zásadní je i poloha monitoru a jeho vzdálenost od očí. Vzdálenost monitoru od očí má být zhruba mezi 45 a 70 centimetry. Pokud jste zvyklí se do obrazovky dívat z podstatně menší vzdálenosti a při té doporučené už nevidíte detaily, je možné, že potřebujete brýle na dálku.

Monitor by nikdy neměl být umístěn příliš vysoko, tedy tak, že pohled na něj směřuje nahoru. Spíše naopak, je lepší, když je jeho horní hrana přibližně v úrovni očí.

 

správná poloha u počítače

Infografika: BOZP.cz

 

Jaké pomůcky pomáhají ergonomii práce na PC

 

Ke správné ergonomii práce v kanceláři vám pomohou i speciální ergonomické pomůcky. Díky nim se vám bude pracovat pohodlněji, budete méně unavení, zmenšíte riziko zdravotních dopadů dlouhého nesprávného sezení.

Mezi ergonomické pomůcky patří různé podložky pod myš nebo ke klávesnici, podnožky pod nohy, které mohou být i polohovatelné, ergonomické psací potřeby, ale také nastavitelné stoly a kvalitní kancelářské židle.

 

správné sezení u počítače

 

Důležitost kvalitní kancelářské židle

 

Kvalitní židle by měla být samozřejmostí, pokud na ni pracujete denně více než 2 hodiny. Židle musí být stabilní s řádnou oporou zad. Židle musí být nastavitelná tak, aby se dala výška a sklon přizpůsobit konkrétní osobě, která na ni sedí.

Můžete zvolit variantu s nebo bez područek. Pokud ale chcete židli s područkami, určitě by měly být také nastavitelné. Výška zádové opěry by měla být dostatečná, aby podpírala celá záda. Navíc můžete volit i židli s podpěrou hlavy, která uvolní krční páteři.

 

nejlepší židle k počítači

 

Pravidelné pauzy jsou základ

 

Kromě správného sezení, vybavení a pomůcek, je také důležité dodržovat zdravý pracovní režim. Základem jsou pravidelné pauzy, u kterých se projdete, protáhnete, ideálně načerpáte čerstvý vzduch. Pokud máte problém s tím, že se do práce příliš zahloubáte, a ztrácíte pojem o čase, mohou vám pomoci různé aplikace do telefonu nebo chytré hodinky, které vás na pauzu upozorní.

Pravidelné pauzy vám nejen pomohou se osvěžit a odpočinout si, ale také jsou prevencí před dlouhým sezením v nesprávné poloze, která pak může způsobovat třeba bolesti zad.

 

Cviky, které zařaďte při sedavém zaměstnání

 

Ať už pracujete z domova na homeoffice nebo v klasické kanceláři, vždy si najděte chvilku na protažení a krátké cvičení. Bohatě stačí několik minut třikrát denně a riziko zdravotních následků dlouhého sezení se sníží. Cviky zvládnete v pohodě v sedě na své pracovní židli, nemusíte se nikam přesouvat a hledat dostatečný prostor.

Cviky v kanceláři na židli:

  • sedněte si na celou plochu židle a opřete se zády, zvednutou pravou rukou nad hlavu se chytněte za levý spánek a jemně hlavu tlačte do prava, poté opakujte i na druhou stranu
  • sedněte si s opřenými zády o opěrku, s nádechem předpažte a s výdechem ruce rozpažte v úrovni pasu, snažte se tlačit lopatku k sobě a nezvedat ramena
  • dejte si pokrčenou nohu přes nohu tak, že si kotník jedné nohy položíte na koleno druhé a s rovnými zády se snažte předklonit kam až to půjde, pak vystřídejte
  • Pokud trpíte chronickými bolestmi páteře, vyzkoušejte při práci i jiné pomůcky, například balanční podložku na sezení nebo gymnastický míč. Důležitou roli hraje také správná obuv, která by měla aktivovat funkce chodidla. Ideální je barefoot obuv, která podporuje zdravé držení těla.
5/5 - (16 hlasů)

O autorovi:

Zakladatelka a šéfredaktorka projektu | redakce@vyber-si.cz

Vystudovala Management techniky na Mendelově Univerzite v Brně. Je nadšenec do trendů, nových technologií a marketingu. Vede testovací tým a je oponentem nových recenzí. Nejradši pročesává možnosti které nabízí trh a analyzuje rozsáhlá množství dat. Má více než 15 let zkušeností z oblasti e-commerce a díky tomu se orientuje v široké škále sortimentu. Svůj volný čas věnuje rodině a cestování. Strategicky rozvíjí web.