Nejlevnější Bresser National Geographic 60/700 AZ
Dlouhodobě skvěle hodnoceno: Bresser National Geographic 60/700 AZ

Už jste to četli? Tady jsou ty nejlepší hvězdářské dalekohledy 2024
Přehledně:
nejlepší hvězdářské dalekohledy z hodnocení, recenzí i testů

 

Výběr nejdůležitějších informací:

 

NOVÝ žebříček TOP produktů v ČR, SK, DE a PL
Tohle byste měli číst a vyhnete se chybě, kterou udělá většina lidí

Většina lidí dělá při výběru chybu. Hledají rychlá řešení, podcení množství informací a neověří si je z více zdrojů. Neopakujte to, co ostatním denně komplikuje jejich život. Srovnejte si to, co je zajímavé na našem trhu s tím, co oceňují zákazníci v okolních zemích.
Proč? Budete si jistí, že neplatíte pouze za produkt s dobrou reklamou, ale vyberete si to, co vám skutečně bude spolehlivě sloužit.
Hledáte nejlepší hvězdářské dalekohledy? Pak jste na správném místě. Připravili jsme pro vás přehledné žebříčky nejzajímavějších výrobků z českého a zahraničního trhu. Jsme féroví: přestože je žebříček zpracován zcela nezávisle z širokého spektra informací dostupných na internetu, nejedná se o reklamu, ale vyjadřuje subjektivní názor a nikoho nenutí se jím řídit. Může také obsahovat partnerské affiliate odkazy.

S námi máte jistotu správného výběru značky, modelu, nejvýhodnějších parametrů i TOP poměru cena / výkon.
Oblíbené hvězdářské dalekohledy podle zákazníků z českého, slovenského, německého a polského trhu vám usnadní rozhodnutí jaký výrobek vybrat. Tak pojďme na to!

 

Jak vybrat hvězdářský dalekohled?

 1. V první řadě si ujasněte, jaká vesmírná tělesa budete chtít dalekohledem pozorovat. Pro Měsíc a planety bude stačit refraktor s průměrem okolo 60 mm. 
 2. Při výběru astronomického dalekohledu se nezajímejte pouze o jeho zvětšení, na kvalitu obrazu má vliv zejména průměr objektivu a tedy množství přijatého světla.
 3. Pro pozorování Měsíce a blízkých těles Sluneční soustavy stačí azimutální montáž. Focení a pozorování vzdálených hvězdokup a mlhovin vyžaduje již montáž paralaktickou.

 

Podívejte se na nejlepší hvězdářské dalekohledy:
toto jsou vítězové recenzí, hodnocení, srovnání a testů

Všechny žebříčky a hodnocení pro vás pravidelně aktualizujeme a doplňujeme. Poslední aktualizace proběhla dnes.
Klikněte na odkaz v tabulce a přečtěte si detailní informace o výrobku
.

 

TOP hvězdářské dalekohledy v České Republice

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvězdářské dalekohledy
Produkt Název Obrázek Cena od [Kč] Hodnocení
1. Levenhuk Skyline Travel 50 Levenhuk Skyline Travel 50 1 447 2,5
2. Bresser National Geographic 60/700 AZ Bresser National Geographic 60/700 AZ 2 766 1,5
3. Bresser Teleskop Pollux 150/1400 EQ3 Bresser Teleskop Pollux 150/1400 EQ3 8 967 2,0
4. Skywatcher 80/400 AZ-3 Skywatcher 80/400 AZ-3 4 995 1,6
5. Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5 19 995 1,0

Zobrazte si další informace k tématu Nejlepší hvězdářské dalekohledy.

 

TOP hvězdářské dalekohledy na Slovensku

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvězdářské dalekohledy
Produkt Název Obrázek Cena od [Kč] Hodnocení
1. Bresser Special Astro 20x80 Bresser Special Astro 20x80 3 726 1,3
2. Levenhuk Skyline Travel 50 Levenhuk Skyline Travel 50 1 475 1,3
3. Levenhuk Skyline Travel 70 Levenhuk Skyline Travel 70 1 950 2,9
4. Bresser Junior Space Explorer 45/600 Bresser Junior Space Explorer 45/600 1 025 1,0
5. Bresser National Geographic 50/360 AZ Bresser National Geographic 50/360 AZ 1 500 1,0

Výběr dalších zajímavých produktů z kategorie Nejlepší hvězdářské dalekohledy.

 

TOP hvězdářské dalekohledy v Polsku

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvězdářské dalekohledy
Pořadí Název Obrázek Hodnocení
1. Celestron 70mm przenośny refraktor podróżny teleskop astronomiczny w pełni szkło ... Celestron 70mm przenośny refraktor podróżny teleskop astronomiczny w pełni szkło ... 2,1
2. CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ 31042 Teleskop CELESTRON ASTROMASTER 114 EQ 31042 Teleskop 1,7
3. Celestron Astromaster 130EQ teleskop reflektor teleskop astronomiczny dla dzieci ... Celestron Astromaster 130EQ teleskop reflektor teleskop astronomiczny dla dzieci ... 2
4. Celestron SkyMaster 25x70 duża lornetka teleskop astronomiczny BAK4 optyczne ... Celestron SkyMaster 25x70 duża lornetka teleskop astronomiczny BAK4 optyczne ... 1,7
5. Celestron AstroMaster LT 70AZ Celestron AstroMaster LT 70AZ 1,7

 

TOP hvězdářské dalekohledy v Německu

Dlouhodobě nejlépe hodnocené hvězdářské dalekohledy
Pořadí Název Obrázek Hodnocení
1. Celestron AstroMaster 114 EQ Newton MD inklusive Smartphone-Adapter | Vergütete ... Celestron AstroMaster 114 EQ Newton MD inklusive Smartphone-Adapter | Vergütete ... 1,7
2. Celestron 130EQ Newton reflektieren teleskop reflektor Stahl stativ montierung Celestron 130EQ Newton reflektieren teleskop reflektor Stahl stativ montierung 2
3. Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop Celestron PowerSeeker 127EQ Teleskop 2,4
4. Celestron FirstScope 76 Teleskop Celestron FirstScope 76 Teleskop 1,8
5. Orion SkyQuest XT6 Classic Dobson Teleskop Orion SkyQuest XT6 Classic Dobson Teleskop 1,1

Některé z produktů mohou být určeny pouze pro zahraniční trh.

Alternativní produkty z této kategorie výhodně nakoupíte ZDE.

  

DOPORUČENÍ: Kde sehnat hvězdářské dalekohledy? Projděte si obchody s nejširší nabídkou

 Rozhodně NEPŘEHLÉDNĚTE – ať vám neuniknou obchody kde mají opravdu velký výběr. Hvězdářské dalekohledy jaké vás jen napadnou mají v nejširší nabídce především v těchto obchodech, tak si je nezapomeňte projít: Poradíme, kde seženete, co hledáte 

 • Alza.cz – nejnovější technologie a elektronika, a taky hvězdářské dalekohledy často za nejlepší ceny na trhu
 • Allegro.cz – máte rádi nakupování? Potom je to pro vás to pravé místo! Mají vše, od kosmetiky po spotřebiče
 • Exasoft.cz – zvyště svoji efektivitu, modernizujte IT infrastrukturu za dobré ceny
 • Expert.cz – najděte to nejlepší pro vaše domácnosti. Obrovský výběr, fajn ceny
 • lidl-shop.cz – online supermarket s širokou nabídkou legendárních produktů
 • Tipa.eu – nářadí, dům, dílna, zahrada… Sezóna už startuje, jste připravení?

 

Potřebujete poradit ještě víc? Čtěte rady pro správný výběr

Pro většinu začínajících amatérských astronomů je výběr dalekohledu stěžejním tématem. Právě na něm totiž záleží, zda se v budoucnu budou svému koníčku věnovat anebo pro ně ztratí atraktivitu. Většina lidí si myslí, že při výběru hvězdářského dalekohledu hraje hlavní roli zvětšení, to je ale velmi rozšířený omyl, který vám vyvrátíme. Na co se tedy při výběru kvalitního astronomického dalekohledu zaměřit?

 

Hvězdářské dalekohledy podle konstrukce

 

V závislosti na tom, z čeho je složena optická soustava dalekohledu, lze rozlišit reflektory a refraktory. U reflektorů je hlavním prvkem zrcadlo, refraktory potom obsahují důmyslně nastavenou soustavu čoček. Množství světla, které z pozorovaného předmětu dovnitř dalekohledu pronikne, potom ovlivňuje u obou typů konstrukce zejména průměr objektivu, který také při výběru hvězdářského dalekohledu hraje největší roli. Pořizujete-li tedy dalekohled pro pozorování Měsíce a planet, bude vám stačit model s menším průměrem objektivu a tedy nižší světelností. Naopak pro pozorování objektů hlubokého vesmíru, tedy hvězdokup a galaxií budete potřebovat dalekohled s co největším průměrem. 

 • Hlavním stavební kamenem reflektorů je zrcadlo, refraktory jsou postaveny na systému čoček.
 • Čím větší průměr objektivu bude dalekohled mít, tím se více hodí pro pozorování vzdálenějších vesmírných objektů, tedy galaxií, hvězdokup, mlhovin a podobně. 

 

I zvětšení nakonec hraje roli

 

Ne ale tu hlavní. Budete-li se s malým průměrem objektivu snažit dosáhnout velkého zvětšení, bude výsledkem rozklepaný nezřetelný obraz, který nebude možno zaostřit. Tedy žádný požitek z pozorování se konat nebude. Zvětšení dalekohledu určíte jako poměr ohniskové vzdálenosti objektivu ku ohniskové vzdálenosti momentálně používaného okuláru. V případě, že má objektiv, tedy celý dalekohled ohniskovou vzdálenost například 1 000 mm a máte nasazen okulár s ohniskovou vzdáleností 20 mm, dosáhnete 50 násobného zvětšení. To bude plně dostačovat například pro pozorování Měsíce, přičemž průměr objektivu se u většiny těchto dalekohledů pohybuje okolo 50 až 60 mm a nejčastěji se jedná o refraktory. Pro pozorování vzdálených vesmírných objektů počítejte s minimálním zvětšením alespoň 200 x, které vám umožní objektivy s větším průměrem a vyšší ohniskovou vzdáleností. Ve většině případů budete muset již vybírat z reflektorů, tedy zrcadlových dalekohledů různých systémů. Ten nejrozšířenější je dodnes konstruován na základě návrhu I. Newtona. Setkat se ale můžete i s jinými systémy, například Caseegrain či Schmidt. 

 • Pro pozorování blízkých těles Sluneční soustavy vám plně postačí dalekohled se zvětšením okolo 50x. Nejvhodnější bude refraktor s průměrem objektivu okolo 60 mm.
 • Chcete-li dalekohledem pozorovat vzdálené mlhoviny a hvězdokupy, je nejvýhodnějším řešením z hlediska poměru ceny a výkonu reflektor s průměrem od 100 mm.

 

Na komfort pozorování má vliv montáž hvězdářského dalekohledu

 

Nejjednodušší dalekohledy jsou kvůli ceně postaveny na azimutální montáži. Ta je vhodná spíše pro pozorování předmětů na zemi. Při pozorování těles na obloze je ale potřeba, aby montáž reflektovala fiktivní pohyb objektivu po kulové ploše. To splňuje montáž paralaktická, která je však spíše součástí dražších dalekohledů s velkým průměrem objektivu. Paralaktická montáž má jednu osu rovnoběžně se zemskou osou. Díky tomu umožňuje rovnoměrný pohyb po kulové sféře a tedy je možné díky ní udržovat pozorovaný objekt nepřetržitě v zorném poli. To je důležité zejména v případě, kdy chcete s dalekohledem fotit

 • Azimutální montáž je přidávána k levnějším typům astronomických dalekohledů. Hodí se spíše na pozorování pozemních předmětů
 • Mnohem sofistikovanější je montáž paralaktická umožňující nepřetržitou expozici při focení a reflektující fiktivní pohyb dalekohledu po kulové ploše. 

 

Jaký je nejlepší hvězdářský dalekohled – na co se nejčastěji ptáte?

 

 • Jak se naučit používat hvězdářský dalekohled? 

V první řadě je potřeba naučit se pracovat s hledáčkem dalekohledu, který by měl být seřízený do jedné osy s objektivem dalekohledu. Poté co najdete pozorovaný objekt v hledáčku, měl by se tedy objevit i v orném poli objektivu. Nasaďte odpovídající okulár do okulárového výtahu a snažte se nastavit odpovídající zaostření. Poté byste již měli objekt spatřit. 

 

 • Co spatříte v hvězdářském dalekohledu? 

Většina začínajících astronomů je nadšena z barevných fotografií vzdálených vesmírných objektů s velkým rozlišením, které pořizuje Hublleův vesmírný dalekohled umístěný na oběžné dráze Země a očekává, že to samé spatří i ve svém malém dalekohledu. To ale není možné. Jednak vadí atmosféra Země a pak se také projeví nedostatek světla procházejícího do dalekohledu malého průměru. Proto je potřeba být realistou a očekávat obvykle černobílé rozmazané obrázky, které jen vzdáleně připomínají ty z Hubbleova teleskopu. I tak je to ale vždy jedinečný zážitek. 

 

Nejlepší hvězdářské dalekohledy 2024. 

Vybrali jste si? Věříme že ano.

Ale pokud na vás přesto bylo informací moc, podívejte se prostě přímo na tohle

Absolutní vítěz srovnávacího testu v ČR

Tohle je absolutní vítěz srovnávacího testu - produkt Levenhuk Skyline Travel 50. Tady pořídíte Levenhuk Skyline Travel 50 nejvýhodněji!
„Absolutní vítěz srovnávacího testu: Levenhuk Skyline Travel 50“

Vyber-si.cz vaše nejsnazší cesta ke správnému produktu!

 

 

 
 

   

Inspirujte se zajímavými produkty i v dalších kategoriích. Návštěvníci našich stránek jako jste vy, se často zajímají také o hodnocení zboží z těchto kategorií:

Vyber-si.cz vaše nejsnazší cesta ke správnému produktu.

5/5 - (30 hlasů)