Jak bojovat s rosením oken v bytě

Jak bojovat s rosením oken v bytě

 

Jakmile venkovní teploty klesnou k nule, přibývá každoročně domácností, které řeší problém s rosením oken v interiéru. Někdy se lidé mylně domnívají, že jde o chybu nových oken. Ty ale pouze upozorňují na to, že je doma zvýšená vlhkost, která vede k tvoření plísní a dalším problémům. Jak se s vlhkostí a rosením oken zevnitř vypořádat?

 

Vadí plíseň na oknech

 

Vlhkost v bytě může za plísně i zdravotní potíže

 

Vlhkost vzniká v interiéru během vašeho života přirozeně. Jen během spánku se uvolní za noc až litr vodní páry. Zvýšenou vlhkostí trpí v interiéru nejvíce dřevěná okna, jejím působením může být poškozena trvale jejich povrchová úprava. U starších domů by mělo před výměnou oken dojít k celkovému zateplení domu, které zabrání pronikání vlhkosti.

Problém je, že chladné stěny nezateplených domů jsou ideálním prostředím pro vznik plísní. Při růstu plísně produkují těkavé organické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Dráždí sliznice dýchacích cest, oči, nos i krk, a způsobují bolesti hlavy i podráždění pokožky. Poškodit zdraví mohou i mykotickým onemocněním, které vás začne trápit na různých částech těla. Pomineme-li tedy estetický problém s vodní párou na oknech a případné ničení interiéru (nátěrů, tapet, parapetů), zdraví je určitě důvod, proč nadměrnou vlhkost v bytě nebo domě nezanedbat.

 

proč se doma rosí okna

 

Proč se vám doma rosí okna

 

Nahromaděná vlhkost se v interiéru sráží na nejstudenějším místě, a tím je okenní tabule. Často si ani neuvědomujete, kolik zdrojů vlhkosti se u vás doma vyskytuje. Nejčastějšími zdroji vlhkosti v běžné domácnosti je:

  • Mytí nádobí,
  • koupání, sprchování,
  • vaření,
  • zalévání a rosení květin,
  • praní a sušení prádla,
  • akvárium v bytě,
  • zvlhčovače a ochlazovače vzduchu,
  • nedostatečně výkonná digestoř nebo odsávač par.

 

Všeobecně platí, že za rosení oken v interiéru nemohou nová okna, ať už jsou z jakéhokoliv materiálu (PVC, dřevo, hliník). Je ale pravda, že okna s trojsklem jsou méně náchylná k rosení. Vnitřní skleněná tabule bude mít vyšší povrchovou teplotu a ta zabrání srážení vlhkosti.

 

trojsklo se rosí

Okno s trojsklem (vekra.cz)

 

Všechna nová okna těsní stejně účinně a brání úniku tepla. Zároveň ale neumožňují odvádění vlhkého vzduchu mimo byt, který dříve unikal netěsnícími starými okny. Pokud navíc v zimě šetříte za teplo tím, že méně topíte a téměř vůbec nevětráte, vytváříte ideální prostředí pro vznik plísní.

NÁŠ TIP: Sledujte teplotu a vlhkost v bytě, k tomu stačí běžný vlhkoměr. Vlhkost vzduchu by neměla překročit 50 % při pokojové teplotě kolem 21 oC.

 

Jak bojovat s rosením oken

 

Vnitřní žaluzie, těžké závěsy nebo stínění, které brání proudění teplého vzduchu v interiéru, mohou způsobit kondenzaci vlhkosti na sklech i rámech oken. Proto v ložnici vždy ráno roztemněte, otřete kondenzát a pořádně vyvětrejte. V koupelně a kuchyni, kde se vlhkosti daří, by měly být samozřejmostí odsavače par. Tam, kde je zvýšená vlhkost, která nemá sama kudy uniknout, je potřeba účinně větrat.

Moderní novostavby řeší problém s přebytečnou vlhkostí pomocí nucené výměny vzduchu s rekuperací tepla. Ta odvede z bytu vlhkost, ale teplo vrátí zpět. Pomoci mohou také přívodní větrací štěrbiny, které jsou integrované přímo v oknech. Pokud ale tyhle moderní technické vychytávky v domácnosti nemáte, naučte se správně větrat.

 

Aby se okna nerosily

 

Větrání v zimě

 

Jste zvyklí větrat v létě celý den otevřenou ventilací? V zimě na tento způsob větrání rychle zapomeňte. Z hlediska úspory tepla je optimální nárazová výměna vzduchu v místnosti. Klesne vlhkost, ale nedojde k nechtěnému prochlazení stěn a nábytku. Místnost se pak znovu rychle vytopí. V chladných obdobích roku větrejte podle potřeby několikrát denně krátce a intenzivně. Na pár minut otevřete okno dokořán, to je ta nejlepší varianta.

 

Tipy proti rosení oken v bodech

 

Vysvětlili jsme si, že vaše nová okna za rosení nemohou. Mýty o tom, že plastová okna „nedýchají“ už můžete pustit z hlavy. Stačí si zapamatovat následující body, jak rosení oken zabránit:

  • v zimním období větrejte krátce a intenzivně několikrát denně,
  • udržujte teplotu v interiéru alespoň na 21 stupních,
  • vlhkost vzduchu udržujte na 50 %, její výši ohlídáte vlhkoměrem,
  • během vaření zapněte digestoř a při sprše nebo koupeli odsavač par,
  • každé ráno vytahujte žaluzie a roztahujte závěsy.
4.6/5 - (14 hlasů)