Bylinky, které lze pěstovat na balkóně
Bylinky jsou zdravou součástí kuchyně, neboť je možné s jejich pomocí dochutit nejrůznější pokrmy. V současné době si je lze jednoduše pořídit, nicméně si je můžete sami vypěstovat, takže je budete mít vždy po ruce čerstvé. Lze si je ale i usušit.
Jak pěstovat bylinky na balkóně?
Na balkóně si můžete bez větších problémů založit bylinkovou zahrádku, díky níž budete mít čerstvé ingredience do kuchyně neustále po ruce. Ještě než se ale zaměříme na konkrétní rostlinky, které je ideální na balkóně pěstovat, zmiňme několik důležitých pravidel, jež vám mohou pomoci.
- Nejprve zvolte nejlepší bylinky na balkón. Těch existuje celá řada. Jednotlivé rostliny se ovšem liší náročností pěstování i jednotlivými nároky, mezi které mj. patří orientace k určité světové straně. Zjistěte si tedy všechny potřebné informace.
- Následně si pořiďte vhodné nádoby na pěstování, mezi které mohou patřit květináče nebo truhlíky. Vybírat byste je měli s ohledem na prostorové potřeby bylinek, ale také na prostor, který máte na balkóně k dispozici.
- Na dno nádob dejte drenážní vrstvu ve formě kamínků nebo štěrku, což může účinně zabránit uhnívání kořínků.
- I když mnohé bylinky preferují slunná stanoviště, horké letní slunce by je mohlo poškodit. Při prudkých slunečních paprscích tedy neopomeňte ani vhodné zastínění.
- Zakupte si substrát vhodný pro bylinky, který musí být výživný. Dostatečně je zalévejte dešťovou či odstátou vodou, a pokud se rozhodnete hnojit, použijte organická hnojiva.
Bazalka pravá
Bazalka je všeobecně známou bylinkou, která je oblíbená v kuchyních po celém světě. Společně s rajčaty a mozzarellou je např. součástí pravé italské pizzy. Navíc vám může pomoci s trávením, působí protizánětlivě a antidepresivně. Pokud si chcete bazalku vypěstovat na balkóně, vězte, že se jedná o nenáročnou bylinku. Jediné, co potřebujete vědět, je skutečnost, že potřebuje dostatek vody, tepla a světla (vyžaduje zhruba pět hodin slunečního svitu denně a teploty nad 10 °C). Nejaromatičtější je přitom těsně před dobou květu, kdy tedy panuje ideální doba pro sklizeň.
Stévie sladká
Stévie sladká je rostlina mnohonásobně sladší než cukr, přesto žádný neobsahuje a navíc je takřka nekalorická. Proto je doporučována při hubnutí a využívat ji bez problémů mohou i diabetici. Bylinka potřebuje dostatek světla a tepla (optimálně nad 25 °C). Pokud bude prosperovat, její listy porostou velmi rychle. Dokonce z jedné stévie můžete získat až 500 gramů listů. Ty je možné následně usušit a rozmixovat či nadrtit. Jednoduše si tak připravíte zdravý cukr ze stévie, který představuje ideální sladidlo, jež lze využívat při všech běžných příležitostech.
Meduňka lékařská
Pokud si chcete na balkóně vypěstovat bylinku, která působí kladně na psychiku, doporučit vám můžeme meduňku lékařskou. Společně s dalšími rostlinami (např. s třezalkou, levandulí či dobromyslí) ji kupříkladu můžete využít k přípravě uklidňujícího bylinkového čaje. Velkou výhodou meduňky je i její snadné pěstování. Bylinka se velmi rychle a dobře rozrůstá, a to především v případě, vysadíte-li ji na slunné stanoviště. Meduňka potřebuje rovněž propustnou humózní půdu, přičemž byste ji měli zajistit dostatek vláhy, takže neopomeňte pravidelnou zálivku. Listy a nať následně můžete využít čerstvé, lze si je ale rovněž jednoduše usušit.
Máta peprná
Máta peprná je bylinka, kterou můžete dochutit různé pokrmy a nápoje. Na balkóně ji lze pěstovat v létě, ale v průběhu chladnějších měsíců ji doporučujeme jednoduše přenést dovnitř. V tomto období se může hodit, neboť si je z jejich lístků možné připravit čaj na nachlazení rýmu a kašel. V horku se zase hodí do osvěžující limonády. Tato bylinka nicméně nemusí prospívat pouze lidem. Stejně jako šanta kočičí je např. velmi oblíbená u koček, a to v čerstvé i sušené formě. Na tyto domácí mazlíčky má kupříkladu antidepresivní účinky a působí i proti stresu a nudě.
Citrónová tráva
Oblíbená ingredience v asijských kuchyních, a to v čerstvém i sušeném stavu, kdy se hodí do salátů, polévek nebo nápojů. Citrónová tráva neboli citronela (známá i pod anglickým názvem Lemongrass) může pozitivně účinkovat při psychických potížích a navíc má i povzbuzující účinky. Bylince vyhovuje přímé slunce a teplo. Zároveň byste ji měli chránit proti větrnému počasí. Vzhledem k tomu, že může být dosti rozměrná, doporučujeme použít květináč s hloubkou a šířkou minimálně 50 centimetrů. Citrónovou trávu v každém případě s příchodem mrazů určitě přesuňte do vnitřních prostor.