Jak se zbavit vrásek přírodní cestou

Jak se zbavit vrásek přírodní cestou

 

Krásná pleť je zářivá, hydratovaná a bez vrásek. S přibývajícím věkem a starostmi si moc dobře uvědomujeme, jak těžké je takového vzhledu dosáhnout. Kromě stárnutí se na pleti podepisuje stres, nezdravé jídlo, kouření a špatná péče o pokožku celkově. Nechcete utrácet za drahé kosmetické procedury a krémy na vrásky? Zamyslete se, jestli pro pleť děláte to, co můžete, přírodní cestou. Možností je hned několik! Možná vás někdy překvapí, jak banální, a přitom účinné, jsou.

 

Pitný režim proti vráskám

 

Pijte hodně vody

 

Pořád slýcháme, že musíme hodně pít. Čteme tuhle radu v různých magazínech, a to nejen v článcích s tipy pro krásnou pleť, ale také v těch o hubnutí. Přesto si často až večer, kdy už máme celodenní shon za sebou, vzpomeneme, že jsme měli jen dvě sklenky vody a kafe.

Zkuste se na pravidelné pití (především vody a neslazených čajů) více zaměřit. Už po týdnu poznáte rozdíl. Pleť bude hydratovanější, ustoupí černé kruhy, zmizí popraskané rty. Bojujete během dne s únavou? I tomu voda pomůže. Obvykle se uvádí, že by žena měla vypít asi 1,6 – 2 litry vody. Každý organismus je ale jedinečný, poslouchejte ho a pokud cítíte, že potřebujete pít víc, klidně přidejte.

 

Obličejová masáž i jóga

 

Masáž obličeje zmírní ranní otoky a zvýší krevní oběh. Tím pomáhá udržovat buňky zdravé a podporuje lymfatický systém. Dopřejte si každé ráno, nebo klidně večer při sledování televize, pár minut s gua shou nebo face rollerem. Užijete si to ještě víc, když je před použitím ponecháte na pár minut v ledničce. Před samotnou masáží klidně pro zvýšení účinnosti aplikujte váš oblíbený přírodní krém nebo sérum.

 

masážní váleček na obličej

 

Jezte borůvky a maliny s antioxidanty

 

Proč jsou antioxidanty v dnešní době tak populární? V našem těle se sice nacházejí přirozeně, ale pouze v omezeném množství. Bojují s vysoce reaktivními molekulami kyslíku, které známe pod názvem volné radikály. Ty jsou příčinou stárnutí pleti. Když necháte kousek jablka nějakou dobu na vzduchu, právě volné radikály způsobí to, že zoxidují a jablko získá svoje hnědé zbarvení.

Podobný proces se děje i v naší pleti, trvá ale několik desítek let. Volné radikály poškozují buňky, které zajišťují tvorbu kolagenu, elastinu i kyseliny hyaluronové – tyto všechny složky jsou pro zachování mladé pleti nezbytné. Z hlediska obsažených antioxidantů jsou hrdinové hlavně následující bobule: borůvky, jahody, maliny a kustovnice čínská (goji). Vysoký podíl antioxidantů mají i pekanové ořechy, špenát a tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa.

 

váleček na obličej

 

Před večeří schovejte slánku

 

Sůl obsahuje sodík a jeho přílišné množství může za to, že vaše víčka a oční okolí zadržují přebytečnou tekutinu – vy se proto ráno probouzíte oteklá. Při dlouhodobě zvýšeném příjmu soli se taky zvyšuje krevní tlak, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Pokud se cítíte celkově zavodněná, nejspíš za to taky bude moct právě sůl v jídle. Nadměrné solení vám může poškodit také ledviny. Pokud nevíte, čím jídlo dochutit, zkuste různé bylinkové směsi (samozřejmě bez přidané soli) a za pár dní pocítíte rozdíl.

 

Pozor na hodně jednoduchého cukru v jídle

 

Nadbytek cukru ve vašem jídelníčku vede k předčasným projevům stárnutí kvůli procesu, kterému se říká glykace. Při něm se nadbytek glukózy v pleti spojí s kolagenovými a elastinovými vlákny. To zapříčiní jejich poškození. Glykace v kůži tedy poškozuje kolagen, snižuje elastičnost pleti a je taky důvodem, proč vaše pleť vypadá povisle a příbývá na ní vrásek.

Nepleťte si ale komplexní sacharidy s jednoduchými cukry. Ty první jsou v určité míře pro organismus přínosné, poskytují tělu energii k tomu, aby mohlo správně fungovat. Najdete je v rýži, pohance, ovesných vločkách, bramborách i těstovinách. Jednoduché sacharidy (například v dortech, sladkých limonádách, džusech i bílé mouce) jí ale škodí.

 

masáž minerály

 

Hýbejte se

 

To, jak moc je pro naše tělo pohyb důležitý, víme všichni. Kromě spalování kalorií, což bývá jedna z hlavních motivací ke sportu, působí pohyb blahodárně na kognitivní funkce a napomáhá správnému držení těla. Při sportování se taky vyplavují endorfiny, které nás dělají šťastnějšími. I když se vám zrovna strašně nechce cvičit a přijdete si bez energie, právě cvičení vás zase nakopne.

A co dělá cvičení s pletí? Zrychluje se průtok krve a dochází k odplavování toxinů z těla. Pohybem pleť zahřejete, uvolníte póry a předcházíte tak jejich zanesení. Pleť bude po cvičení odpočatá, svěží a zdravá!

 

Snažte se nestresovat

 

Je nám jasné, že tenhle pokyn je asi stejně jednoduchý, jako když nám jako malým říkali „přestaň brečet“. Existuje ale několik jednoduchých pomůcek, kterými potlačit stav, ve kterém už cítíte, že se dostáváte do stresu. Pokud jde o pracovní stres, zkuste na sebe neklást tak vysoké nároky. Stanovte si priority a pište si na papír úkoly, které potřebujete zvládnout. Postupně je odškrtávejte. Navodíte si tak uspokojivý pocit odvedené a ukončené práce. Stalo se v práci něco nečekaného? Zaměřte se na dýchání. Vypněte telefon a dopřejte si pět minut, během kterých se soustředíte jen na nádech a výdech.

Jiný druh stresu je ten, který je zapříčiněný například vážnou nemocí někoho blízkého. V dnešní době nejde nezmínit také vliv pandemie a mezinárodních konfliktů na náš mentální klid. Zkuste si dopřát ve volné chvíli procházku v parku nebo lese, zavolejte si s přáteli, zkuste jíst vyvážená jídla a pokud se na to cítíte, zkuste krátkou meditaci. Hlavně se neuzavírejte před světem a nezůstávejte jen se svými černými myšlenkami.

Chronický stres může za nárůst stresových hormonů, nejznámější z nich je kortizol. Ten může za to, že si pleť neudrží svou obvyklou hydrataci a začne následně tvořit vrásky. Stres taky způsobuje nadměrnou produkci kožního mazu, který se mísí s odumřelými buňkami pleti a bakteriemi způsobujícími akné.

4.9/5 - (14 hlasů)