Rychle a jednoduše: Jak pečovat o sedací soupravu

Rychle a jednoduše: Jak pečovat o sedací soupravu

Sedačka je bez pochyby nejoblíbenější a také nejnamáhanějším kusem nábytku v obývacím pokoji. Pokud tedy chcete, aby vám vydržela co nejdéle, je potřeba se o ni také správně starat. Víte, jak?

 

jak pečovat o sedačku

 

Sedací souprava slouží jako místo setkávání s přáteli a rodinou, ale také jako místo oddechu při sledování seriálů nebo čtení knihy. Ač se to nezdá, denně na ní strávíme pěkných pár hodin času. Někomu doma po sedačce skáčou děti, jinému se tam rádi uvelebí čtyřnozí členové rodiny. Určité vady na kráse se tedy dřív nebo později objeví. Pravidelnou údržbou ale její životnost výrazně prodloužíte, a to klidně i o několik let.

 

Pravidelné čištění, které zvládnete sami

 

Pravidelné vysávání prachu z čalounění, a samozřejmě i z pod sedačky v případě, že máte sedací soupravy s nožičkami, je jasná věc. Další péče se pak liší podle materiálu čalounění. A právě na konkrétní materiály si posvítíme.

 

jak vyčistit sedačku

 

Čištění kožených sedaček

Kožené sedačky mají nejdelší životnost, ale také je jejich údržba nejnáročnější. Z kůže je potřeba pravidelně otírat prach, který jí škodí. Minimálně 2× ročně je pak vhodné kůži ošetřit speciálním přípravkem, který jí navrátí pružnost. Veškeré skvrny čistěte pouze čističi určenými na kůži! Po omytí je potřeba kůži vždy naimpregnovat.

Jestli vlastníte sedačku z broušené kůže, je čištění odlišné – broušená kůže se čistí suchým způsobem pomocí brusných polštářků a speciálních gum, které čistí skvrny. Velká výhoda kůže je i to, že jemné poničení můžete opravit pomocí reparační tekutiny.

 

Čištění textilních sedaček

Textilních čalounění existuje celá řada. Od obyčejné bavlněné tkaniny až po pevná vlákna potažená teflonem, do kterých se nevsákne ani rozlitá tekutina. Mnoho textilních sedacích souprav má navíc snímatelný potah, který údržbu poměrně zjednodušuje. V případě, že na sedačku něco vylijete, okamžitě nečistoty odsajte jemným hadříkem a pak vyčistěte pomocí mýdlové vody. Na zaschlé skvrny se už vyplatí použít silnější kalibr v podobě speciálních prostředků. To jsou buď suché pěny na čištění za sucha, nebo tekuté prostředky na mokré čištění.

 

jak vyčistit koženou  pohovku

 

Praktické tipy, jak udržet sedačku co nejdéle jako novou

  • Jak už jsme zmínili výše, vysávání prachu je naprostý základ. I když na první pohled nejde prach vidět, mohl by se objevit až po namočení v podobě nevzhledných map. Tomu předejdete pravidelným vysáváním, ideálně 1× týdně.
  • Sedačku nevystavujte vysokým teplotám u topení či krbu a umístěte ji tak, aby na ní celý den nepražilo slunce, které by mohlo způsobit blednutí barev.
  • Jakékoli skvrny odstraňte hned, čím déle je tam necháte, tím složitější čištění bude.
  • Při čištění skvrn postupujte od okraje ke středu.
  • Nikdy nepoužívejte drsné houbičky nebo kartáče.
  • Používání přehozu nebo potahu ochrání sedačku před mechanickým poškozením i před nečistotami a potem. V případě, že na sedačku mohou i chlupatí mazlíčci, je přehoz prakticky nutnost. Chrání jí nejen před chlupy, ale také před poškozením drápky.
  • Při čištění mokrou cestou dávejte pozor na to, abyste tkaninu zbytečně nepromáčeli.

 

jak se starat o pohovku

 

Jak na rozsáhlejší nečistoty?

 

Na některé nečistoty, jak je zaschlá krev, červené víno a podobně, si sami nevystačíte. V takovém případě se vyplatí zavolat profesionály, kteří se specializují na strojní čištění. A to buď mokrou cestou, suchou pěnou nebo pomocí horké páry. Profesionální čištění můžete využít i preventivně jednou ročně. Kromě čištění vám totiž odborníci sedačku i naimpregnují, což vám usnadní následnou údržbu a také to prodlouží životnost materiálu.

Pravidelné čištění ale rozhodně není jen estetická záležitost, také zbaví sedačku prachu a roztočů. Zejména alergici by ho proto neměli podceňovat. Protože čím méně prachu a roztočů v domácnosti budete mít, tím lépe se vám v něm bude dýchat.

5/5 - (14 hlasů)