RECENZE, TEST, UNBOXING: Nový dron AERIUM MAX 108 LASER 4K

TEST, RECENZE a UNBOXING: Nový dron AERIUM MAX 108 LASER 4K

 

Král mezi levnými drony, nebo za málo peněz málo muziky?

Chceme vám přiblížit realitu, tak pokud vás zajímají výhody a limity dronu AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS, čtěte naši novou recenzi.

 

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K

 

Trocha legislativy na začátek

 

Na úvod je nutné si říci, že pro všechny drony s kamerou platí povinná registrace, o které se mimo jiné dozvíte více na stránkách www.letejtezodpovedne.cz, a určitě je více než dobré ji nepodcenit, pokud nákup dronu s kamerou zvažujete.

 

Základní dojem, aneb seznamte se s tělem dronu

 

AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS, se řadí k menším dronům na trhu a na první dojem zaujme svým kompaktním rozměrem a dobrou složitelností.

Na horní straně najdete bezpečnostní kryt. Po jeho vyjmutí můžete do otvoru vložit modul automatického rozpoznávání překážek, který brání srážkám s předměty. Na zadní straně těla je výměnná nabíjecí baterie se čtyřmi LED diodami, které ukazují stav jejího nabití. Pod nimi se nachází mikro USB vstup pro nabíjení baterie. Přední strana disponuje dvěma světy a pod nimi HD otočnou kameru s možností otočení ve vertikálním směru až o 90°. Na spodní straně dronu je pouze senzor a spodní kamera která slouží k monitorování a zachycování prostředí pod dronem.

 

 

Parametry a funkce dálkového ovladače

 

K ovládání dronu lze použít dálkový ovladač s řadou funkcí. K uchopení slouží dvě výklopná madla. Na horní straně je vstup pro adaptér k uchycení mobilního telefonu a také podpěrné držáky s anténou ovladače. V levé části najdete otočné kolečko pro natáčení kamery o 90°. V pravé části tlačítko pro změnu rychlosti a tlačítko pro focení a nahrávání videa.

Nejvíce možnostmi disponuje přední strana ovladače. Má zapínací tlačítko, tlačítko pro okamžitý návrat a tlačítko pro kalibraci gyroskopu, které umožňuje při 5 vteřinovém stisknutí také zapnutí světel dronu. Dále 4 Led diody:

 • indikátor napájení
 • geomagnetický indikátor
 • GPS indikátor
 • a indikátor nabíjení

Dalšími tlačítkem je GPS spínač pro geomagnetickou kalibraci, které také umožňuje při pěti vteřinovém stisknutí aktivovat funkci vyhýbání se překážkám.

Největší dva ovládací joysticky slouží k ovládání pohybu dronu.

Na čelní straně je umístěn i LCD displej, který může mimo jiné zobrazovat:

 • kvalitu připojení
 • počet připojených satelitů
 • stav nabití baterie dronu a ovladače
 • GPS signál
 • zobrazení módu
 • stupeň rychlosti dronu
 • a přesnou výšku a vzdálenost letícího dronu od ovladače

 

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K

 

Ovládání AERIUM MAX 108 LASER 4K pomocí aplikace

 

K ovládání dronu můžete využít i mobilní aplikaci, která nabízí mimo základní funkce také funkce pokročilejší, jako je:

 • (základní funkce)
 • plánování trasy letu dronu
 • sledování uživatele
 • nebo ovládání klíčových funkcí dronu pohybem dlaní a gesty

Celá aplikace je pouze v anglickém jazyce a počítejte s tím, že celkové ovládání, manipulace a nastavení dronu vyžaduje opravdu precizní nastudování funkcí a to jak právě v aplikaci tak na ovladači.

 

UNBOXING: Podívejte se na dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS naživo

 

 

Drobnosti, ale podstatné: rozměry, balení, kufřík a návod

 

AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS s baterií váží pouhých cca 250 g. Přijde vám domů v kompaktním papírovém obalu a solidním a praktickém polstrovaném kufříku. Ve složeném stavu disponuje dron malými rozměry cca 9 × 14,5 × 6 cm. Je velmi snadno rozložitelný a v provozním stavu včetně vrtulí dosahuje maximálních rozměrů cca 30 × 25 × 6 cm.

Uživatelský návod je sice podrobně zpracovaný, avšak návod o mobilní aplikaci v češtině chybí. Tištěná verze návodu v češtině je také v lehce horší kvalitě a některý text nelze přečíst z důvodu stylu sešití brožury.

V balení najdete následující položky:

 • transportní kufřík
 • tělo dronu AERIUM MAX 108 LASER 4K
 • modul pro vyhýbání se překážkám
 • 3ks nabíjecích baterií
 • dálkové ovládání
 • adaptér k uchycení mobilního telefonu k dálkovému ovládání
 • nabíjecí kabel o délce cca 0,5m
 • 4ks náhradních vrtulí
 • malý šroubovák
 • a uživatelskou příručku

 

TEST: AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS 

 

Doba provozu a nabíjení

 

Každého nového majitele potěší 3ks nabíjecích baterií v ceně, každá s kapacitou 3000 mAh. Dron má podle výrobce s jednou baterií výdrž až na 20 min letu, avšak ve zcela ideálních podmínkách. Reálně nám při testu ve standardních letových podmínkách nalétal přibližně 15 minut, což se nemusí zdát samo o sobě úplně mnoho, avšak vezmete-li v potaz kompaktní velikost a fakt, že při postupném použití všech tří baterií dosáhnete celkové výdrže 45 minut, jde o výsledek velmi slušný.

Reálná doba nabíjení jedné baterie je přibližně 4 hod a doba nabíjení dálkového ovladače cca 40 minut, což v obou případech odpovídá údajům od výrobce.

 

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS recenze

 

Dosah přenosu dat a ovladače

 

Maximální dosah přenosu obrazu z dronu do telefonu je podle výrobce 800 m a maximální dosah ovládání 1 000 m. V aplikaci nebo na ovladači můžete aktuální letovou výšku a vzdálenost od ovladače kontrolovat.

 

Praktický modul pro rozpoznávání překážek

 

Nejeden nezkušený uživatel dronu ocení přítomnost modulu automatického rozpoznávání překážek pro vyhýbání se překážkám. V začátcích vám určitě pomůže získat větší jistotu v ovládání dronu. Počítejte ale s tím, že modul pracuje pouze ve výchozím nastavení a s nízkou rychlostí. Až se dron naučíte spolehlivě ovládat a budete chtít využívat vyšší rychlost, musíte modul z dronu demontovat.

 

 

Jak se dron AERIUM MAX 108 LASER 4K ovládá?

 

Celkové ovládání tohoto dronu při letu je jedním slovem náročné. Ze začátku je samozřejmě nutné si ovládání, nastavení a hlavně jednotlivé funkce v aplikaci a na ovladači detailně nastudovat. I tak ale počítejte se skutečností že se dron občas vydá směrem, kam úplně nechcete, a upřímně jste ho tam ani neposlali, a let bude ukončen pádem. Rozhodně začínejte trénovat na měkkém travnatém povrhu a určitě se zcela vyvarujte létání s dronem za větrnějšího počasí. V tom vás prostě poslouchat nebude.

Zklamáním byla funkce návratu dronu pomocí jednoho tlačítka, která bohužel vůbec nefungovala.

 

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS test

 

ANO/NE? Máte si koupit dron AERIUM MAX 108 LASER 4K?

 

A je to tu, otestovali jsme dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS abychom s vámi mohli sdílet naše dojmy a zkušenosti. Co říci závěrem? TOP předností proč by vás mohl zajímat, je jeho nízká cena a přítomnost modulu pro vyhýbání se překážkám. Pokud ale od tohoto stroje očekáváte bezproblémové využití při pořizování atraktivních záznamů třeba z vašich cest, nebo využití „pro zábavu“, počítejte, že vás bude  vzhledem k náročným letovým vlastnostem čekat spíš víc práce než zábavy.

GPS lokalizace je poměrně přesná a gyroskopická a geomagnetická kalibrace se provádí v celku snadno. Rozlišení fotografie 5120 x 2880 px (5K UHD) a rozlišení videa 2048 x 1080 px (2K) je v poměru k akční ceně slušné, i když se nejedná o TOP rozlišení, jaké vídáme u dronů s cenovkou nad 10 000 Kč, ale v zásadě na běžné využití vám bude stačit. Příjemné je rozhodně příslušenství vč. náhradních vrtulí, které snadno vyměníte pomocí přibaleného šroubováčku. Škoda je, že dron nedisponuje slotem pro paměťovou kartu v těle. 

Nejste-li připraveni na větší finanční investici než je aktuální cenovka (necelých 4.500,- Kč), je i přesto na zvážení, zda si nepřiplatit pár tisíc a nepořídit o něco spolehlivější dron. Pokud očekáváte, že zastoupí profesionální stroje, jste na omylu, a rovnou šetřete dál.

Záruka?

Výrobce na dron neposkytuje žádnou nadstandardní záruku, ze zákona je u spotřebního zboží standardně reklamační lhůta prodloužena na 24 měsíců.

 

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS recenze

 

Rychlé shrnutí plusy/mínusy +/-

 

Pozitiva:

 

 • + 3ks nabíjecích baterií v ceně, každá s kapacitou 3000 mAh. Každá baterie má dle výrobce výdrž až na 20minut letu dronu ve zcela ideálních podmínkách. Reálně při testu ve standardních letových podmínkách dosahovala výdrž cca 15 minut, což zdá se není úplně mnoho. Avšak při postupném použití všech tří baterií dosáhnete celkově velmi slušné výdrže 45 minut.
 • + duální kamera (kromě primární přední kamery s nastavitelným úhlem pohledu v rozsahu 90° má také spodní kameru, která slouží k monitorování a zachycování prostředí pod sebou.
 • + maximální dosah obrazu 800 m a maximální dosah ovládání 1 000 m, kdy i v aplikaci nebo na ovladači vidíte aktuální letovou výšku a vzdálenost od ovladače
 • + dron umožňuje základní ovládání i pomocí gest
 • + GPS lokalizace
 • + poměrně snadná gyroskopická a geomagnetická kalibrace
 • + reálná doba nabíjení jedné baterie je do 4 hod, doba nabíjení dálkového ovladače je cca 40 minut, což v obou případech odpovídá údajům výrobce
 • + elegantní a praktický transportní kufřík
 • + slušné množství příslušenství vč. náhradních vrtulí
 • + velmi lehký (250 g) s malými rozměry a to nejen ve složeném stavu
 • + v poměru k akční ceně je rozlišení fotografie 5120 x 2880 px (5K UHD) a rozlišení videa 2048 x 1080 px (2K) slušné

Půl napůl:

 

 • +/- Velmi prakticky se pro začátečníky se jeví modul automatického rozpoznávání překážek pro vyhýbání se překážkám. Ten vám v začátcích určitě pomůže získat větší jistotu v ovládání dronu. Počítejte však s tím, že modul pracuje pouze ve výchozím nastavení a s nízkou rychlostí. Až se dron naučíte spolehlivě ovládat a budete chtít využívat vyšší rychlost, musíte modul z dronu demontovat.
 • +/- mobilní aplikace je praktická a umožňuje celou řadu nejen základních funkcí jako je třeba ukládání videí či fotografií do mobilního telefonu ale i pokročilejších funkcí, jako je plánovaní trasy letu dronu, sledování GPS signálu uživatele nebo také ovládání základních funkcí dronu pohybem dlaní. Celá aplikace je však pouze v anglickém jazyce.
 • +/- uživatelský návod vypadá sice podrobně zpracovaný, avšak návod o mobilní aplikaci v češtině chybí. Tištěná verze v češtině je lehce horší kvality a některý text nelze přečíst z důvodu stylu sešití brožury. Spolehněte se spíš na návod, který si můžete stáhnout z webu prodejce nebo navštivte ukázkové video výrobce ovšem také pouze v anglickém jazyce (např. zde https://www.youtube.com/watch?v=RZauP1iK0lY).

Tohohle je škoda:

 

 • celkové ovládání dronu při letu je poměrně náročné a určitě je zcela nezbytné vyvarovat se létání s dronem už i za mírně větrnějšího počasí. V tomto vás dron prostě poslouchat nebude.
 • funkce návratu dronu pomocí jednoho tlačítka prostě nefungovala
 • absence slotu pro paměťovou kartu přímo v těle dronu
 • – poměrně nepříjemná akustická signalizace

dron AERIUM MAX 108 LASER 4K Dual Camera GPS recenze

 


Stále váháte nad nákupem dronu a nevíte jak vybrat? Podívejte se na aktuální žebříček nejlepších dronů. Víte, které preferují zákazníci v ČR, na Slovensku, v Německu, nebo Polsku? Nebo zkuste prozkoumat drony v nabídce jednoho z největších obchodů světa.

4.9/5 - (37 hlasů)