Nový test a recenze: IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347 IPL

Nový test a recenze: IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347

 

Kdo by netoužil po nádherně hladké pokožce bez chloupků na dlouhé týdny a měsíce? My tedy rozhodně ano. A právě nyní přichází to nejlepší období, kdy přemýšlet o investici třeba právě do IPL epilátoru Braun Silk-expert Pro 5 a začít se samotnou péčí.

 

IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347

 

Chladné měsíce roku jsou ideálním obdobím pro použití IPL technologie. Pokožku již nevystavujeme slunci, a ta postupně ztrácí svůj letní bronzový nádech. Kontrast mezi bledostí pokožky a tmavými chloupky je na maximu a technologie IPL tak může dosáhnout svých nejlepších výsledků.

Epilace je jednou z nejběžnějších a možná také nejotravnějších způsobů péče o pokožku. Pokud hledáte něco, co vám v tomto směru dramaticky usnadní život, pak nepřehlédněte Braun Silk-expert Pro 5 IPL který se řadí mezi špičkové produkty k epilaci na trhu. A tato podrobná recenze se zaměří na jeho klíčové vlastnosti, výhody i nevýhody.

 

Základní technické parametry: 

 • rozměry balení kpl.: 347mm x 237mm x 136mm
 • hmotnost balení kpl.: 2,8 kg
 • hmotnost samotného epilátoru: necelých 300 g
 • hmotnost epilátoru vč. napájecího kabelu s trafem: cca 630 g
 • maximální optický výkon: 6 J/cm2

 

Design a kvalita konstrukce

 

Braun Silk-expert Pro 5 IPL má ergonomický designový tvar, který je velmi dobře uzpůsoben manipulaci a používání. Je precizně zpracovaný a působí opravdu kvalitním dojmem. K dispozici je pouze bílá barevná varianta, která může na někoho působit příliš klasicky, na druhou stranu je nadčasová a elegantní. Dlouhý kabel s celkovou délkou 3 metry, vás nebude v používání limitovat a poskytne vám dostatek volnosti i přes nutnost neustálého připojení k síti. 

Právě nutnost stálého síťového připojení může být trochu omezující, zejména pro ty, kteří chtějí používat epilátor i na cestách. Baterie pro bezdrátový provoz by byla vítaným doplňkem pro větší pohodlí, nicméně trvalé síťové připojení má i své nesporné výhody, ke kterým se dostaneme dále.

 

recenze IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347

 

Kufřík

 

Epilátor včetně všech doplňků je uložen v elegantním kufříku. Celkový design je opět spíš klasický než moderní, k uskladnění však slouží velmi dobře. Kufřík je prostorný a každý díl včetně příslušenství má své vlastní polstrované místo, což je výhoda pro ochranu epilátoru, ale může být relativně velký na cestování, zejména pokud máte omezený prostor.

 

Kufřík IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347
Kufřík IPL Braun Silk-expert Pro 5 PL5347

 

 

Se snímačem Skin Pro 2.0 zapomeňte na zdlouhavé studování odstínu vaší pokožky

 

Braun Silk-expert Pro 5 IPL nabízí 10 úrovní intenzity světelných záblesků. Většina běžných přístrojů pracuje s nižším počtem úrovní, které navíc musíte ručně nastavovat podle barvy pleti a citlivosti oblasti. Co je výjimečné na epilátoru Braun? Přesně tohle dokáže za vás. Nepřetržitě a automaticky přizpůsobuje úroveň intenzity záblesků vaší pokožce, což velmi usnadňuje jeho použití.

Klíčem je snímač Skin Pro 2.0, který vyhodnocuje odstín vaší kůže. To znamená, že si přístroj sám upravuje intenzitu světelných záblesků na základě tónu vaší pleti, což zajišťuje maximálně bezpečné a efektivní ošetření. 

Pro představu v oblasti podpaží, kde je pokožka velmi světlá byla intenzita ošetření maximální, na lehce opálených nohou pak přibližně 80%. V místě lokální výraznější pigmentace klesla cca k 50%. Braun Silk Expert Pro 5 se s každým jedním zábleskem dokonale přizpůsobí. To je zvláště důležité pro ochranu pokožky před spálením nebo nežádoucí pigmentací.

Pozor: Vždy také před IPL epilací odstraňte veškeré zbytky make-upu nebo krémů, snižujete tím riziko nežádoucích reakcí, nebo pigmentací.

 

Snímač IPL Braun Silk-expert Pro 5
Snímač Skin Pro 2.0

 

Kde všude můžete Braun Silk Expert Pro 5 použít? 

 

Silk-expert Pro 5 IPL je vhodný na širší škálu odstínů pleti i chloupků, ale jako všechna IPL je ideální pro světlejší typy pokožky s tmavými chloupky. Je vhodný pro použití na téměř celém těle, s výjimkou oblastí kolem očí, čela a sliznic v intimních partiích u žen. U mužů by neměl být používán na obličej ani v oblasti vousů, krk a genitálie.

Přehlednou tabulku s vhodnými fototypy pokožky najdete jak na obalu přístroje, tak ihned na první straně v návodu.

 

IPL Braun odstíny pleti

 

Režimy ošetření

Tento epilátor nabízí tři režimy ošetření:

 • standardní
 • citlivý
 • a extra citlivý

Režimy jsou navrženy tak, aby byly optimalizované pro různé typy pleti a citlivosti kůže. Režim extra citlivý je ideální pro začátečníky nebo pro oblasti s velmi citlivou pokožkou jako oblast třísel či obličej. 

Ovšem ani při režimu standard použitém v oblasti nohou, rukou a obličeje, žádná z osob, na kterých jsem testovala individuální intenzitu vnímání bolesti, nepociťovala nijak zvlášť nepříjemné pocity.

 

TEST IPL Braun Silk-expert Pro 5
Extra citlivý režim
TEST IPL Braun Silk-expert Pro 5
Citlivý režim
TEST IPL Braun Silk-expert Pro 5
Standardní režim

Životnost, aneb jak dlouho bude sloužit?

 

Braun Silk-expert Pro 5 IPL se pyšní velmi dlouhou životností. Vygeneruje až 400 000 záblesků, to podle výrobce odpovídá ekvivalentu až 22 let pravidelného používání na celé tělo, což je velmi příznivé v porovnání s konkurenčními produkty. 

 

Jak používat IPL Braun Silk-expert Pro 5? Nezanedbejte důkladné oholení!

 

Proč se holit před použitím IPL? Aby vám IPL epilátor spolehlivě vykouzlil krásnou pokožku, není dobrý nápad zanedbat skutečně důkladné obolení před každým použitím.

To má hned tři důvody:

 1. jakýkoliv zapomenutý chloupek vás na sebe ihned upozorní silným zápachem spáleniny, protože jej energie z pulzu IPL “sežehne”. Z toho důvodu by také epilaci mohl provázet výraznější pocit “štípání” záblesků  
 2. pokud přeženete časový rozestup mezi holením a epilací IPL, nebo holení provedete nedbale, energii z pulzů IPL budou absorbovat především  tmavé pigmenty v krátkých chloupcích na povrchu, nikoliv v pokožce v místě samotných folikulů, kde má IPL moc ovlivnit aktivitu růstu chloupků. To by mělo za následek snížení účinku 
 3. Oholená, čistě omytá, suchá pokožka = dlouhodobě čisté hlavice a nulová údržba

Pokud tedy chcete maximálně příjemné ošetření a nechcete plýtvat ani vaším časem ani pulzy IPL, pečlivě holte pokožku, kterou plánujete epilovat. 

 

Recenze IPL Braun Silk-expert Pro 5
Nedostatečné přitisknutí hlavice
Recenze IPL Braun Silk-expert Pro 5
Správné přitisknutí hlavice

 

Holit, netrhat!

 

Předdepilovat můžete jak holícím strojkem tak holicím krémem. Zapomeňte však na jakékoliv vytrhávání chloupků. Energie IPL se váže na tmavý pigment. Vytržením chloupku není v okolí folikulu žádný tmavý pigment, na který by se energie mohla navázat a ovlivnit tak jeho aktivitu! Folikuly vytržených chloupků, byť epilovaných IPL, zůstávají stejně aktivní a chloupky z nich rostou stejně rychle jako bez IPL ošetření.

A tady musím rovnou zmínit velkou výhodu IPL Braun Silk Expert Pro 5, který můžete díky trvalému připojení do sítě používat tak dlouho, dokud nebudete mít ošetřené třeba celé tělo. Běžné epilátory s bateriemi zpravidla nemají dostatečnou kapacitu a většina uživatelů zvládá na jedno nabití ošetřit zhruba obě končetiny +- po kolena. Prodleva na nutné nabytí, pak může zejména těm, kterým rostou chloupky rychleji, působit komplikace.

Další benefit, který mnoho uživatelů uvádí a já jej musím jednoznačně potvrdit – chloupky po IPL epilaci takřka vůbec nezarůstají!

 

TEST: IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347

Ovládání a první rozpaky z umístění tlačítka

 

Zpočátku mne překvapilo umístění ovládacího tlačítka na vrchní části přístroje. Nicméně se obavy rychle vytratily, když jsem zjistila, že lze přístroj ovládat bez jakýchkoliv obtíží. Tlačítko lze jednoduše nahmatat a jeho pozice mne neomezovala při epilaci žádné i z hůře dostupných oblastí. Celkově hodnotím manipulaci s IPL Braun Silk Expert Pro 5 jako pohodlnější a praktičtější, než je tomu u IPL epilátorů se spodním držadlem (mají tvar „T“).

Ovládání epilátoru je jednoduché a intuitivní. Stačí například držet tlačítko a jen posouvat přístrojem po pokožce, kdy přístroj sám pravidelně vysílá pulzy. Tato jednoduchost usnadňuje použití i těm, kteří s IPL nemají předchozí zkušenosti. 

Velmi také potěší tichý chod epilátoru, který nijak zásadně nehučí, což znamená, že jej můžete používat aniž by to vás nebo okolí jakkoli dramaticky rušilo.

 

Jak používat IPL Braun Silk-expert Pro 5
Pohodlné ovládání všemi prsty…
Jak používat IPL Braun Silk-expert Pro 5
… v jakékoliv pozici

 

Rychlost Ošetření? Jedním slovem WOW

 

Co dělá epilátor značky Braun tak výjimečným? Bez jakéhokoliv zaváhání bych řekla, že jeho největší předností je rychlost!  

Tento epilátor patří mezi nejrychlejší IPL na trhu, protože dokáže vyslat až 125 záblesků za minutu, tedy přibližně 2 za vteřinu, což je rychlost, která vám umožní mnohonásobně rychleji ošetřit celé tělo a ušetřit čas.

Frekvence s jakou vysílá světelné záblesky výrazně vyniká nad konkurencí a je opravdu nesmírně pohodlné a efektivní přístrojem pouze klouzat po pokožce a nechat epilátor dělat svou práci. 

Většina zkušených uživatelů potvrdí, že IPL epilace je časově poměrně náročný proces a nezřídka jste si dříve museli na epilaci celého těla vyčlenit sobotní dopoledne. Braun jde milovníkům hebké pokožky naproti a vyvinul přístroj se kterým nestrávíte epilací celé mládí.

Kombinace trvalého připojení k síti (ano, opět jsme u toho, že né vždy je bezdrátový přístroj výhra), rychlosti vysílaných impulzů a naprosté kontroly nad bezpečným nastavením intenzity dík snímači tónu pleti, dělá z Braun Silk Expert Pro 5 extrémně efektivního parťáka.

Pro představu, ošetření v nejběžnějším rozsahu použití, tj. nohy nad kolena a obě podpaží zabralo v testu pouhých 14 min! Rychlost světelných záblesků je prostě fantastická.

 

Video: Rychlost vysílání záblesků IPL epilátoru Braun Silk Expert Pro 5, režim extra citlivý

 

Výsledky: Nespěchejte, nevynechávejte, dojdete efektivně k cíli

 

Epilace pomocí IPL je dlouhodobý proces. To mějte na paměti a nemějte to přístrojům za zlé, jsou v tom nevinně. Vše závisí na fázích a rychlosti růstu chloupků, proto se vám po prvním ošetření může zdát, že se nic neděje a chloupky rostou vesele dál.

Nebojte, vytrvejte a nikam nespěchejte. Každý chloupek má svou fázi růstu:

 • Anagenní fáze (růstová fáze): Během této fáze chloupky aktivně rostou a je nejdelší ze všech fází
 • Katagenní fáze (přechodová fáze): Během této fáze růst chloupků zpomaluje a chloupky se připravují na vypadnutí
 • Telogenní fáze (klidová fáze): Během této fáze růst chloupků zastaví úplně a po této době je původní chloupek vytlačen a nahrazen novým

Je důležité si uvědomit, že ne všechny chloupky na těle jsou ve stejné fázi růstu současně, a že IPL technologie působí pouze na chloupky v růstové fázi. To je důvod, proč IPL epilace chloupků vyžaduje pravidelnou a opakovanou aplikaci k dosažení trvalého výsledku. Nemá tedy smysl používat přístroj častěji, kdy pouze “plýtváte” světelné pulzy na chloupky, které již byly zábleskem ovlivněné a zároveň není dobré dělat dlouhé pauzy, kdy naopak nevystihnete nejideálnější růstovou fázi některých chloupků a celý proces dosažení perfektně hladké pokožky si tím zbytečně prodloužíte. 

Držte se návodu a používejte IPL tak, jak uvádí výrobce – 1x týdně prvních 4 – 12 týdnů, poté 1 x za 1 – 2 měsíce

 

 

Přestaly růst?

 

Po prvních čtyřech týdnech pravidelného používání epilátoru Braun Silk-expert Pro 5 IPL můžete očekávat první na pohled viditelnou redukci růstu a počtu chloupků na ošetřených oblastech. Většině uživatelů však po této době nějaké chloupky stále rostou a pro jejich dlouhodobé vymizení je třeba pokračovat v epilaci další cca 1-2 měsíce

U mě tomu nebylo jinak, mám sice velmi světlou pokožku, takže intenzita záblesku se při ošetření snižovala pouze výjimečně a né více než na cca 90-80%. Na druhou stranu mám jemné ne příliš výrazně tmavé chloupky. Sama jsem tedy byla zvědavá, jak si s nimi Braun Silk-expert Pro 5 IPL poradí. 

Po 4 týdenním testovacím období mohu zhodnotit úbytek chloupků na nohou, který odhaduji na 60%. Chloupky které ještě rostou jsou rozhodně tenčí a řekla bych, že rostou pomaleji.

V podpaží odhaduji úbytek na 50-60%. Nutno říct, že epilovaná pokožka vypadá celkově mnohem lépe než i ta čerstvě oholená, protože vám již žádné tmavé chloupky z pokožky neprosvítají a také konečně nezažívám efekt “struhadla” 1-2 dny po holení. 

Na obličeji bylo testovací ošetření stejně bezproblémové, i když zde chloupky epilovat nepotřebuji a jejich úbytek tak nemohu hodnotit.

 

IPL Braun Silk-expert Pro 5
Epilovat můžete i obličej

Kdy porostou znovu?

 

Návrat chloupků je velmi individuální záležitost. Výrobce slibuje až 1 rok hladké pokožky. Vzhledem k tomu, jak vidím, jak rychle chloupky mizí po pár týdnech a ostatní zpomalují svůj růst, myslím, že je možné se tomu přiblížit.

 

Bolí to?

 

Podle výrobce v některých případech, především při použití nejsilnější intenzity na citlivější pokožce, může dojít k mírnému štípnutí nebo nepříjemnému pocitu. Toto tvrzení však bývá v podstatě u všech epilátorů, stejně jako tvrzení, že většina uživatelů tento nepříjemný pocit snese pro dlouhotrvající výsledky. Jak si to tedy představit? Bolí to? Nebolí?

Co se týče prahu bolesti, nejsem zrovna hrdina, takže pokud jde o citlivost, při prvním pokusu jsem zvolila nejnižší intenzitu. Necítila jsem žádné nepříjemné pocity. Žádná bolest, žádné štípání… prostě nic, jen teplo, ale bez jakékoliv bolesti. Odhodlala jsem se tedy zvolit nejvyšší úroveň. V 80 % případů jsem necítila naprosto žádnou bolest, prostě nic, jen trochu více tepla. Ve zbylých 10% jsem cítila kraťounké štípnutí, ale nebyla to rozhodně žádná katastrofa. Ani na nohou, ani v podpaží, ani na obličeji. 

Pro poslední dvě aplikace jsem byla dostatečně odvážná a vyzkoušela IPL i na bikini oblast a přechod k intimní části. Tady už nemůžu říct, že bych o epilaci vůbec nevěděla, ale opět se nejednalo o zásadní nepohodlí, podíl pocitu se “štípnutím” a bez byl tak 70:30. Připravte se, že tady trochu intenzivněji budete vnímat teplo i štípnutí a osobně mi vyhovovalo použít radu z návodu a epilovat nikoliv tahem, ale postupným přikládáním (tzv. razítkování). Také se mi osvědčilo na kterékoliv z citlivějších oblastí kůži lehce napínat, nebo ihned za epilátorem sunout po pokožce druhou ruku, tím zrychlíte odeznění pocitu po „štípnutí“. „Neblikejte“ ihned 2x na stejné místo, štípnutí by bylo výraznější.

Celkově bych pocity shrnula poznatkem, že se dalšího ošetření nebojím a nemám důvod jej odkládat.

Znovu musím vypíchnout, že v ošetřených oblastech vůbec nezarůstaly chloupky! Růst těch zbylých byl  pomalejší a byly nenápadnější.

 

UNBOXING: Podívejte se na IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347 naživo

 

 

Příslušenství

 

V základním balení epilátoru jsou čtyři výměnné hlavice:

 • dvě přesné hlavy o ploše 1,5 cm²
 • jedna široká hlava o ploše 4 cm²
 • a jedna standardní hlava o ploše 3 cm²

To vám umožní flexibilně volit podle oblasti, kterou ošetřujete. 

Osobně jsem nejčastěji pracovala s největší hlavicí, aby epilace rychle odsýpala, ale na některých místech, jako jsou třeba kolena, kotníky, prsty, čelist a pod, můžete mít problém přitisknout velkou hlavici tak, aby se aktivovaly oba pleťové snímače a mohl být vyslán pulz. V tom okamžiku sáhněte po menší. 

Dvě menší hlavice jsou totožné, pouze jedna má na sobě znaménko +, abyste mohli odlišovat hlavici, kterou používáte na intimní části a na obličej

 

 

Součástí balení je i holicí strojek Venus Extra Smooth Swirl, což je příjemný bonus a obecně je v kufříku na holítko místo.

Díky počtu hlavic můžete přístroj pohodlně sdílet třeba i s partnerem, pokud se také touží zbavit nechtěných chloupků. Zejména chlupy na zádech mnoha mužům vadí a tady je velikost hlavice a rychlost záblesků Braun Silk-expert Pro 5 IPL k nezaplacení.

 

Příslušenství IPL Braun Silk-expert Pro 5
Příslušenství IPL Braun Silk-expert Pro 5

 

Návod a nadstandardní záruka

 

Epilátor dostanete s podrobným návodem, kde najdete užitečné informace o správném používání a bezpečnostní pokyny. Navíc vám po registraci produktu dá Braun 5 let záruky navíc, což přidává na pocitu, že si kupujete spolehlivý a poctivý přístroj.

 

ANO/NE? Máte si koupit IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5 PL5347?

 

Braun Silk-expert Pro 5 IPL disponuje vyšším výkonem a v odstraňování chloupků pomocí IPL technologie slibuje trvalejší výsledky než klasické IPL epilátory. Cena testované sady PL5347 se pohybuje okolo 12.000,- Kč, na trhu však najdete více verzí s menším počtem hlavic, nebo jednoduššími boxy pro ukládání, které vyjdou i o několik tisíc levněji. Vzhledem k výkonu a rychlosti s jakou přístroj pracuje je poměr cena/výkon skutečně vynikající

Celkově musím epilátor Braun Silk-expert Pro 5 IPL označit jako výkonný, rychlý, pohodlný a poměrně tichý epilátor, kterým skutečně můžete dosáhnout dlouhodobě hebké pokožky bez nežádoucích chloupků. S inteligentním snímačem a širokou škálou nastavení je vhodný pro různé typy pokožky a potřeby. Díky tvaru těla epilátoru se pohodlně dostanete k chloupkům i ve složitěji přístupných oblastech a dáte-li si důkladnou práci s přípravou pokožky (pečlivé oholení a omyti) bude vás čekat v podstatě nulová údržba přístroje

Trvalé připojení k síti považuji určitě spíš za výhodu než nevýhodu. Kabel je trochu tuhý, ale při epilaci až na výjimky nijak neobtěžuje. Naopak díky němu můžete epilovat kdy chcete a jak dlouho potřebujete. Zahřívání přístroje po delší epilaci je zanedbatelné.

Osobně bych uvítala více barevných variant, nebo trochu modernější vzhled, ale to je otázka osobních preferenci a na výkon přístroje nemá vliv.  I když cena může být pro někoho trochu vyšší, na trhu s produkty IPL ve srovnatelné kvalitě jde o standard, v poměru cena/výkon se však bavíme o šampionech. Chcete-li kvalitní domácí IPL, Braun Silk-expert Pro 5 je jistě jednou z nejlepších voleb na trhu.

 

Kufřík IPL epilátor Braun Silk-expert Pro 5

 

Rychlé shrnutí plusy/mínusy +/-

 

 • + Snímač Skin Pro 2.0 automaticky a nepřetržitě přizpůsobuje výkon odstínu pokožky 
 • + 10 úrovní intenzity, které si primárně přístroj upravuje sám
 • + znatelná redukce růstu a počtu chloupků již po prvních třech týdnech používání
 • + tři režimy ošetření (standardní, citlivé a extra citlivé, které je vhodné pro začátečníky nebo k ošetření citlivějších partií)
 • + Vygeneruje až 400 000 záblesků, podle výrobce se jedná o ekvivalent výdrže až na 22 let při epilaci celého těla
 • + patří mezi nejrychlejší IPL na trhu s až 125 záblesky za minutu, což je cca 1 záblesk za půl vteřiny! Při ošetření celého těla vám oproti konkurenci zaručeně ušetří čas
 • + ideální pro širší škálu odstínů pleti, zejména pak pro světlejší typ pokožky s tmavými chloupky
 • + lze využít téměř na celé tělo (u žen nepoužívat v blízkosti očí, podél čela a přímo na sliznice v oblasti intimních partií, u mužů nepoužívejte také na tvář, krk a v oblasti genitálií)
 • + znatelná redukce růstu a počtu chloupků již po prvních čtyřech týdnech používání
 • + v základním balení jsou 4 výměnné hlavice (dvě přesné hlavy – 1,5cm2, jedna široká – 4 cm2 a jedna standardní – 3cm2
 • + součástí balení je i holicí strojek Venus Extra Smooth Swirl
 • + dlouhý kabel – celkem 3m (2m + 1m)
 • + jednoduché ovládání i manipulace – stačí například držet tlačítko a posouvat po pokožce
 • + ergonomicky velmi povedený, designově elegantní
 • + poměrně tichý
 • + přehledný, podrobný a dobře zpracovaný návod
 • + po registraci 5 let záruky

 

 • +/- velmi dobrá manipulace s přístrojem i přes přítomnost kabelu. Avšak verze s baterií pro bezdrátový provoz by nebyla na škodu pro ty kdo často cestují
 • +/- kufřík je velmi elegantní, ale na cestování i běžné ukládání trochu zbytečně velký
 • +/- jedna barevná varianta
 • +/- cena je opticky poměrně vysoká, ale epilátor má vynikající poměr cena/výkon
 • +/- při nejsilnější intenzitě na citlivější pokožce při aplikaci štípe, ale nejde o nic, co by se nedalo vydržet i u citlivých jedinců
4.9/5 - (16 hlasů)