Jak vybrat notebook pro studenta

Jak vybrat notebook pro studenta

 

Notebook je pro studenty střední i vysoké školy praktičtější než počítač, protože ho mohou používat jak doma, tak ve škole. Ale na rozdíl od levných školních potřeb, jako jsou pera a papír, jsou notebooky dlouhodobou a vyšší investicí. Pojďme se podívat, jakými parametry se při jejich výběru řídit a jak vybrat ten nejlepší studentský notebook.

 

Notebook pro vysokoškoláka

 

Jaký notebook pro studenta

 

Při výběru notebooku pro studenta je důležité vědět, jaký typ činnosti bude na notebooku vykonávat (práci s textem, upravování videí, případně hraní her) a jak často jej bude přenášet. Samozřejmostí je, aby pracoval rychle a nezasekával se při otevření více programů či oken najednou. Pro online výuku se zase hodí webkamera. Také by měl mít dostatečnou výdrž baterie, protože ve škole vždy není možné připojení k síti.

Pokud studenti VŠ a SŠ používají notebook hlavně na práci s textem, občasné prezentace a jednoduché úpravy fotek, stačí jim méně výkonný procesor, integrovaná grafická karta a menší rozměry notebooku.

Studenti technických a uměleckých oborů naopak potřebují vyšší výkon a větší rozměr zařízení s kvalitní obrazovkou a dedikovanou grafickou kartu.  O tom, jaké parametry jsou při výběru notebooku důležité např. pro studenty architektury, si můžete přečíst v článku Jak vybrat notebook pro architekta.

 

Studijní  notebook

Výběr notebooku podle parametrů

 

Pokud chcete vybrat ten nejlepší notebook pro studenty, řiďte se při jeho výběru následujícími parametry:

  • velikost obrazovky
  • rozlišení displeje
  • hmotnost
  • kapacita RAM
  • procesor
  • typ pevného disku
  • druh grafické karty
  • životnost baterie
  • příslušenství (webkamera, mikrofon)
  • typ klávesnice
  • konektivita
  • značka
  • cena

Obrazovka 12 palců nebo větší?

 

Studenti, kteří používají notebook hlavně k vyhledávání informací na webu a zpracování textu, velký displej nepotřebují. Čím větší displej, tím je počítač těžší a má také větší spotřebu.

Pro časté přenášení notebooku zvolte úhlopříčku 12, maximálně 14 palců. Pro studentský notebook, který s sebou středoškolák nebo vysokoškolák nebude nosit do školy, zvolte úhlopříčku 15 palců nebo větší. 

 

Notebook pro středoškoláka

 

Rozlišení displeje

 

Dnes disponují i levné notebooky pro studenty displeji s vysokým rozlišením

1920 x 1080 px (Full HD). Čím vyšší rozlišení, tím je notebook obvykle dražší. Pokud jde o povrchovou úpravu obrazovky, praktičtější a pro oči šetrnější je matný displej.

 

Druh panelu displeje

 

Při výběru notebooku pro vysokoškoláka i středoškoláka byste měli přihlédnout k druhu použitého panelu displeje, který ovlivňuje zobrazování obrazu i barvy. Mezi nejrozšířenější patří TN, IPS, VA, OLED a Retina IPS.

TN

TN panely vynikají vysokými obnovovacími frekvencemi a rychlou odezvou. Nejsou ale vhodné pro tvorbu nebo sledování videí, protože při pohledu z boku zkreslují a mají nepřesné podání barev.

IPS

Výhodou IPS panelů je široký pozorovací úhel a přesná reprodukce barev. Nevýhodou pak vyšší cena, prodloužená doby odezvy a snížená obnovovací frekvence.

VA

Jde o vylepšenou variantu TN. Mají rychlou dobu odezvy a nabízejí skvělý poměr ceny a výkonu. Mají kvalitní zobrazení barev i široký pozorovací úhel.

OLED

Jde o jeden z nejkvalitnějších displejů, který vyniká přesným podáním barev a kontrasty. Nevýhodou je krátká životnost a vyšší cena.

RETINA (IPS panel společnosti Apple)

Výhodou je vynikající reprodukce barev a skvělé pozorovací úhly i kontrasty. Nevýhodou pak vysoká cena.

 

Nejlepší notebook pro studenta

 

Hmotnost notebooku

 

Váha notebooku se odvíjí od použitých materiálů a od velikosti displeje. Notebooky s plastovými komponenty jsou sice lehčí, ale méně odolné.

Jsou lehké notebooky pro studenty praktičtější? Pokud jde o časté přenášení, pak bezpochyby ano. Ideální je hmotnost do 1,8 kg. Na druhou stranu lehké a malé notebooky stačí pouze na základní úkoly, ale někteří studenti (např. se zaměřením na grafiku nebo technické obory) mohou upřednostňovat větší obrazovku a rychlejší výkon.

 

Stačí 8 GB nebo raději 16 GB RAM? 

 

Operační paměť RAM slouží k ukládání dočasných dat a rozhoduje také o tom, kolik programů můžete spustit současně. Minimální velikost pro studenty by měla být 8 GB. Ta umožňuje spouštět několik programů najednou a bez problémů zvládne zpracovávání videí.  

U notebooků pro hry je třeba sáhnout po modelu s alespoň 16 GB, ale na trhu jsou i notebooky s RAM 32 nebo 64 GB.

U notebooků se používá jako operační paměť SO-DIMM (typy DDR3, DDR4 a DDR5, které se liší rychlostí a napětím).

DDR4 je dnes běžným standardem, rychlejší a výkonnější je DDR5 paměť.

 

Procesor do notebooku pro studenty

 

U notebooků se můžete setkat se dvěma typy procesorů – Intel a AMD. Oba jsou kvalitní a ani s jedním nesáhnete vedle.

Obecně platí, že většině studentů stačí procesor základní nebo střední úrovně (Intel Core i3 nebo i5, AMD Ryzen 3 nebo 5), nicméně pro náročnější aplikace, jako je střih grafiky nebo videa, je lepší procesor vyšší úrovně (Intel Core i7 nebo i9, AMD Ryzen 7 nebo 9).

Pokud školáci chtějí notebook využívat i pro hraní her, sáhněte raději po výkonnějším zařízení.

Podstatným faktorem také je, kolik má procesor jader. Čím více jader, tím větší výkon. U notebooků pro středoškoláky a vysokoškoláky postačí 4 jádra.

 

Notebooky s SDD nebo HDD pevným diskem?

 

Notebooky pro studenty VŠ aby měly mít dostatečně velký prostor pro ukládání souborů, multimédií i instalaci programů.

Na výběr jsou notebooky s klasickým pevným diskem HDD a notebooky s SSD diskem (Solid State Drive). Ty neobsahují žádné pohyblivé části, pracují 3–4krát rychleji, mají delší životnost než zařízení se standardními pevnými disky a nejsou náchylné na otřesy. Počítače s SSD disky jsou dražší, ale tato investice se vyplatí. Navíc jsou dnes už běžným standardem.

Pokud to váš rozpočet dovolí, rozhodněte se pro notebook s SSD a kapacitou nejméně 256 nebo 512 GB, díky nimž poběží notebook bez problémů a nebude se zasekávat. Velikost 1 TB je pak pro náročné aplikace i velké množství dat.

 

Typy SSD disků v noteboocích

 

SSD dělíme podle rozhraní na SATA, PCIe, NVMe a M.2. Rozhraní SATA disponuje rychlostí až 600 MB/s a je nejrozšířenějším a současně nejlevnějším typem rozhraní u SSD disků. NVMe je rychlejší než SATA, PCIe zatím dosahuje rychlosti kolem 2 GB/s a rychlost u M.2 disků je kolem 3 GB/s.

 

Jakou grafiku do notebooku? 

 

U notebooků se k zobrazování grafiky používají grafické karty. Mohou být zabudované do procesoru (integrované) nebo samostatné (dedikované).

Integrovaná grafická karta je méně výkonná, ale pro běžné školní činnosti stačí. Zvládne i úpravu fotek a základní úpravu videí.

Dedikovaná grafická karta má výrazně vyšší výkon (vhodná pro náročnější programy nebo hry), což je spojeno i s vyšší cenou a snižováním výdrže akumulátoru. Tyto karty mají také vyšší nároky na chlazení. 

 

Životnost baterie

 

Pokud je pro studenty důležité, aby notebook fungoval bez nutnosti připojení k napájecímu kabelu co nejdéle, volte zařízení, která vydrží bez nabíjení alespoň 6 až 8 hodin.

Doba výdrže baterie závisí na její kapacitě, velikosti a výbavě notebooku, ale i na typu činnosti, kterou na notebooku děláte.

Čím více má baterie článků, tím déle vydrží bez nabíjení. Zatímco menší notebooky mají často delší životnost baterie, větší a výkonnější zařízení spotřebovávají více energie a mají tedy životnost baterie kratší.

 

Webkamera a mikrofon

 

Studenti dnes využívají častěji než dříve aplikace typu ZOOM, Google Meet nebo Teams. Proto vybírejte notebook s webkamerou, integrovaným mikrofonem i reproduktory v základní výbavě (dnes má tuto výbavu už většina modelů).

 

Nejlepší notebook do školy

 

Typ klávesnice

 

Pokud preferujete numerickou klávesnici, vybírejte mezi většími modely – menší notebooky ji totiž často nemají. Na druhou stranu zvolíte-li si menší notebook, můžete si k němu vždy dokoupit externí klávesnici. Ale bude to investice navíc.

 

Konektivita

 

Nezapomeňte se podívat, zda vám stačí počet USB portů, které má notebook k dispozici. Kromě standardních USB portů najdeme dnes už u většiny notebooků HDMI port (pro připojení k externímu monitoru nebo televizi), bezdrátové připojeníí Wi-fi,  Bluetooth, LAN vstup (pro připojení k internetu pomocí kabelu) a vstup pro připojení sluchátek.

Také se vám může hodit DisplayPort umožňující přenos obrazu ve vysokém rozlišení na externí monitor.

 

Nejlepší značka notebooku

 

Mezi nejlepší značky notebooků zaručující kvalitu patří v roce 2022 podle německého testu Testberichte.de:

  • Apple
  • HP
  • Dell
  • Asus
  • Acer
  • Lenovo
  • MSI
  • Huawey

Snažte se vyhýbat no name značkám, které jsou sice levnější, ale na úkor kvality a výkonu.

 

Levný notebook pro studenty, nebo si připlatit?

 

Stejně jako u většiny elektroniky se i počítače pro studenty liší v ceně a kvalitě. Obecně platí, že levné notebooky používají méně výkonný hardware, který nabízí nižší výkon, a mají nižší spolehlivost. Dražší modely (od 20 000 Kč) se mohou pochlubit rychlými procesory a pevnými disky i RAM s dostatečnou kapacitou. Mezi těmito notebooky najdete např. i Macbooky od firmy Apple. 

 

Vyplatí se MacBook pro studenty?

 

Je pravdu, že si za něj připlatíte a nemusí být kompatibilní s některými programy nebo aplikacemi. Na druhou stranu je zárukou kvality. Má výkonný procesor, nadstandardní výdrž baterie a odolnou celohliníkovou konstrukci. Novější řady jsou vybaveny Retina displejem. Z těchto důvodů je ideálním notebookem pro grafiky.

 

Nejlepší notebook pro studenty

 

Notebooky s dotykovou obrazovkou

 

Pokud studenti upřednostňují na některé činnosti tablet před notebookem, bude pro ně vhodným řešením notebook 2 v 1. Díky kombinaci funkcí notebooku a tabletu nabízejí zařízení 2 v 1 výrazné výhody oproti tradičním notebookům – především úsporu času a větší pohodlí i flexibilitu. Odpojením klávesnice vám z notebooku vznikne snadněji ovladatelný tablet.

Dotykové notebooky disponují buď odnímatelnou klávesnicí, nebo otočným pantem, který umožňuje složit klávesnici za obrazovku.

Studenti je mohou používat buď jako notebook pro psaní poznámek během výuky nebo jako tablet, aby mohli číst např. online učebnici.

Notebooky 2 v 1 jsou často dražší než ty tradiční. Mohou také obsahovat hardware nižší třídy kvůli jejich zmenšené velikosti.

5/5 - (16 hlasů)