Jak se rychle zbavit chřipky a nachlazení

Jak se rychle zbavit chřipky a nachlazení?

 

Tento článek není zdravotním doporučením, pokud se necítíte dobře a v případě jakýchkoliv pochybností, se poraďte s lékařem. S příchodem sychravého počasí a prvního spadaného listí ze stromů přichází také hlavní sezóna chřipek, nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Každého z nás postihnou v průměru dvakrát do roka. Existují nějaké možnosti, jak se co nejrychleji vyléčit, případně nemoci úplně předejít?

 

Jak se rychle zbavit nachlazení

 

Jak rozpoznat, o kterou nemoc se jedná?

 

Nachlazení a chřipka se nezřídka zaměňují. Ale ačkoliv se jedná v obou případech o virová onemocnění dýchacích cest, jsou mezi nimi významné rozdíly. Odlišují se nejenom závažností, ale také typickými příznaky, průběhem a délkou nemoci.

 

NACHLAZENÍ CHŘIPKA
Rozvoj příznaků plíživý, někdy i v řádech dnů, kdy dochází k pozvolnému zhoršování náhlý, k plnému propuknutí nemoci může dojít již během několika hodin
První příznaky onemocnění většinou rýma, ucpaný nos, kýchání, kašel, bolest či škrábání v krku vysoká teplota doprovázená zimnicí, bolest hlavy, svalů a kloubů, silná únava 
Zvýšená tělesná teplota nejčastěji pouze zvýšená teplota v rozmezí 37 až 38 °C běžná je horečka nad 38 °C (výjimkou nejsou ani teploty atakující hranici 40 °C)
Rýma a ucpaný nos prakticky vždy pouze někdy
Bolest a škrábání v krku často spíše ojediněle
Kašel většinou až v poslední fázi nemoci obvykle provází nemoc od prvního dne, bývá suchý a bolestivý
Únava může být celková slabost extrémní únava až vyčerpání
Bolest hlavy někdy ano, často v souvislosti s ucpanými dutinami typická je intenzivní bolest hlavy
Bolest svalů a kloubů vůbec nebo pouze mírná může být velmi výrazná
Délka nemoci vymizení příznaků do 9 dní běžně 7 až 14 dní (úplná rekonvalescence může trvat i několik týdnů)

 

Někdy dochází k záměně s angínou, což je akutní zánět mandlí způsobený bakteriální infekcí, který se léčí antibiotiky. Typickým příznakem je silná bolest v krku, kterou provází obtížné polykání. Dochází také k otoku krčních mandlí, zvětšené bývají mízní uzliny. K doprovodným projevům patří hlavně zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy a uší, únava.

Také covid-19 může připomínat lehké nachlazení, stejně jako těžší chřipku. Odlišit ho lze prostřednictvím některých symptomů typických proto toto onemocnění (nadměrné pocení, ztráta čichu). Vodítkem může být i kontakt s pozitivně testovanou osobou, a především testování dotyčného na přítomnost viru.

 

chřipka

 

Co dělat při prvních příznacích nemoci

 

Při prvních příznacích většinou nelze propuknutí nemoci zabránit, ale zčásti je možné ovlivnit průběh, stejně jako eliminovat riziko zdravotních komplikací. Už jen proto se vyplatí nastupující příznaky blížícího se onemocnění nepřehlížet.

Potenciálním nebezpečím je zejména přechozená chřipka, která dokáže nejenom oslabit imunitu, ale může také způsobit závažné komplikace například v podobě zápalu plic, zánětu srdečního svalu či zánětu mozkových blan

Jakmile začne nemoc vystrkovat růžky, měli bychom zůstat doma a co nejvíce odpočívat. Namístě je proto omezit sport a fyzicky náročnou aktivitu. A zatímco v případě lehkého nachlazení lze s určitým omezením relativně fungovat, při chřipce se skutečně vyplatí ulehnout do postele.

Pamatujte, že nejdůležitější pravidlo zní:

„Hlavně nepřecházet!“

 

Jak se zbavit rozjeté chřipky či nachlazení

 

Chřipka ani nachlazení se neléčí antibiotiky, léčba se proto zaměřuje primárně na zmírnění zdravotních obtíží, které nemoc provází. 

Pokud se toužíte dostat co nejrychlejší do původní kondice, můžete si vzít k srdci následující desatero. Zázraky na počkání sice nedokáže, ale dodržování rad může zkrátit průběh nemoci a ulevit od nepříjemných projevů.

 1. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku
 2. Zůstaňte v teple, volte vhodné oblečení
 3. Jezte lehce stravitelnou a pestrou stravu
 4. Do jídelníčku zahrňte vývary, česnek, cibuli a ovoce
 5. Dbejte na vydatný pitný režim
 6. Zvyšte přísun vitamínů a minerálů (zejména vitamínu C a zinku)
 7. Vyhýbejte se kolektivu
 8. Po dobu nemoci vynechte alkohol
 9. Poraďte se s lékařem na léky na zmírnění projevů nemoci
 10. Při teplotách nad 38 °C se poraďte s lékařem nad léky na snížení horečky

jak na nachlazení

 

Kdy navštívit lékaře

 

Většina z nás se alespoň 1 až 2 x ročně potýká s rýmou či běžným nachlazením. A ačkoliv je tento stav pochopitelně nepříjemný, obvykle stačí dodržovat běžná režimová opatření a vyčkat, dokud příznaky neodezní. 

Při podezření na chřipku je již třeba zvážit návštěvu lékaře. I když se chřipka často podceňuje nebo zaměňuje za běžnou virózu, ve skutečnosti se jedná o závažné onemocnění. Mezi rizikové skupiny patří především:

 • malé děti do 5 let
 • dospělí nad 65 let
 • těhotné ženy
 • lidé s chronickým onemocněním (astma, cukrovka, snížená imunita aj.) 

Vyhledat lékaře je nutné rovněž tehdy, pokud vysoká horečka přetrvává více dní, stejně jako v případě intenzivních bolestí, obtížného dýchání a upadání do mdlob.

 

Nezanedbávat prevenci se vyplatí

 

V ideálním případě bychom se měli snažit o to, aby nemoc vůbec nepropukla. K tomu může přispět celá řada faktorů.

1. Hygiena

Pravidelně si myjte ruce, omezte masové akce a pobyt v nevětraných prostorech, kde se koncentruje větší množství lidí. Udržujte v čistotě dotykové displeje chytrých zařízení. Pravidelně měňte ložní prádlo.

2. Zdravá strava

Vhodně sestavený jídelníček dokáže udržovat imunitu v kondici. Své místo by v něm měly mít lehce stravitelné potraviny, stejně jako dostatek ovoce a zeleniny. Oslabení imunity může naopak způsobit přemíra alkoholu, cukrovinek, slazených nápojů a tučných jídel.

 

prevence chřipky a nachlazení

 

3. Pitný režim

Vydatný pitný režim přispívá ke správné funkci imunitního systému. Navíc zabraňuje vysoušení sliznic, které jsou vstupní branou, kudy do těla pronikají viry a bakterie. Při dostatečném příjmu tekutin jsou sliznice zvlhčené, což eliminuje riziko onemocnění.

4. Vitamíny a minerály

Před nástupem hlavní sezóny respiračních onemocnění je vhodné zvýšit přísun vitamínů a minerálních látek, a to pestrým jídelníčkem i užíváním doplňků stravy. Pokud potřebujete maximálně podpořit imunitu, vyzkoušejte doplněk stravy lipozomální vitamín C, který disponuje lepší vstřebatelností a využitelností než běžné vitamíny. Vedle vitamínu C má pozitivní vliv na imunitu například vitamín D, zinek a hořčík.

5. Pobyt na čerstvém vzduchu

S nástupem chladného počasí trávíme více času v uzavřených prostorech. Pobyt na čerstvém vzduchu bychom ale neměli zcela vyřadit, je vzpruhou pro naši imunitu. Doma je důležité pravidelně a důkladně větrat

6. Otužování

Otužování má mnoho zdravotně prospěšných účinků, mimo jiné posiluje kardiovaskulární systém, působí proti stresu a zlepšuje imunitu. K otužování je možné využít chladný vzduch, vodu či led. Vždy je třeba začít pozvolně.

V neposlední řadě má přímou spojitost s fungováním imunitního systému také stres a spánek

5/5 - (17 hlasů)