Jaké jsou nejoblíbenější styly v interiéru

Jaké jsou nejoblíbenější styly v interiéru?

 

Hledáte inspiraci pro vybavení vašeho interiéru? Chtěli byste, aby vaše bydlení odpovídalo jak aktuálním trendům, tak i vašim preferencím? Tak se vám následující tipy budou jistě hodit! V tomto článku se můžete podrobněji podívat na jednotlivé styly, které jsou aktuálně v kurzu, čím se liší a do jakých prostor se nejlépe hodí.

 

nejoblíbenější interiérové styly

 

Vintage styl

 

Pro milovníky historie je vintage styl jako stvořený. Pokud chcete, aby na vás doma dýchala historie a připomněla vám doby minulé nebojte se toho. Za vintage vybavení domácnosti se považuje nábytek a doplňky, který byl vyroben před 50 až lety, případně je imitací těchto kousků.

 

vintage interiér

 

Abyste dosáhli tohoto stylu ve vašem interiéru, stačí když se budete držet několika rad. Volte přírodní materiály, přednost tedy má především dřevo, kůže nebo koženka. V případě kovových prvků pak volte barvy bronzu a cínu, které byly před lety nejčastěji používány. 

Pro opravdu autentický zážitek je pak vhodné zvolit obložení stěn ve vzhledu klasické hliněné cihly a u podkrovního bydlení nechat vyniknout krásu dřevěných krovů.

 

Typické prvky:

 • Přírodní materiály (dřevo, kůže, kámen) a bronzové nebo cínové doplňky
 • Cihlové stěny
 • Četné dekorace (rámečky, fotky, obrazy, vázy, bytový textil)
 • Starožitnosti
 • Čalouněná křesílka
 • Neutrální přírodní a zemité barvy (světlé i tmavé)

 

Jaký je rozdíl mezi retro a vintage stylem?

 

Někde se může stát, že lidé tápou mezi vintage a retro stylem. Kromě toho, že se vintage vyznačuje kvalitnějším a masivním vybavením, jedná se o vybavení starší, než je tomu u retro stylu. Navíc je žádoucí, aby nábytek či jiné doplňky nesly i punc času, a to včetně opotřebení. Barvy u vintage stylu jsou klidné, a tak v těchto interiérech nenajdete žádné prvky výrazných barev.

 

Skandinávský styl

 

Vysoké oblíbenosti se v posledních letech těší skandinávský styl, který se vyznačuje jednoduchostí, lehkostí a neutrálními světlými barvami. Skandinávský styl vybavení interiérů staví na myšlence, kdy přijdete po náročném dni domů a měli byste především odpočívat a užívat si kouzla domova. 

Vaši duši zahřejí přírodní materiály, jež ve vybavení interiérů ve skandinávském stylu rozhodně nechybí. Energii a harmonii poté nábytek i doplňky vyzařují díky povedené kombinaci přírodních materiálů a bílé barvy. Bílá barva působí nejen puristicky, ale dokáže interiér výrazně opticky zvětšit, což se hodí u malých bytů, jež jsou pro severské země typické.

 

skandinávský styl interiéru

 

Při bydlení skandinávském stylu by neměl chybět krb nebo krbová kamna. Pokud to vaše prostory umožňují, pak věřte, že se mohou stát chloubou celého interiéru. Skvěle se zde bude vyjímat krbová vložka s obestavbou v minimalistickém duchu a bílé nebo černé barvě, nebo mohou být obložená imitací bílých cihel, ale i minimalistická krbová kamna. 

Příjemného bydlení v tomto stylu dosáhnete i za pomoci správných doplňků, textilie by měly mít neutrální pastelové barvy, vítané jsou i živé květiny, ale hlavně dostatek osvětlení, a to nejen ve formě lustru, ale i různých lamp či lampiček. 

S dalším vybavením interiéru se pak můžete inspirovat díky myšlence hygge, tedy žitím v klidu a pohodě. Třeba v obývacím pokoji by tak neměla chybět pohodlná huňatá deka či odkládací stolek na knížku.

 

Typické prvky:

 • Dřevěné podlahy a stropy či přiznané trámy
 • Dřevěný nábytek, sklo, kůže, vlna a kožešiny, bavlna, len
 • Designová svítidla a zrcadla
 • Pokojové rostliny
 • Kusové koberce
 • Neutrální světlé barvy, v menší míře doplněné pastelovou barvou

 

Venkovský styl

 

Proč si neužívat stejného klidu a pohody jako na chalupě i u vás doma? Vybavte si domácnost ve venkovském stylu a dosáhněte maximálního spojení funkčnosti a nadčasovosti. Venkovský styl se těší v posledních letech vysoké oblibě, a to především díky tomu, že si na rozdíl od vintage stylu zakládá i na zakomponování moderních prvků. Pokud si dáte na vybavení vašeho interiéru opravdu záležet můžete vykouzlit praktický, pohodový prostor s nádechem romantiky.

 

venkovský interiér

 

Nábytek u venkovského stylu se vyznačuje tím, že je vyroben ze dřeva a má buďto přírodní vzhled nebo světlou povrchovou úpravu. Na stěny se pak hodí tradiční bílá omítka, obklady se vzhledem přírodní cihly, či keramické obklady s tradičními motivy.

Podlaha by měla být dřevěná nebo z materiálů, které dokáží masivní dřevo důvěryhodně imitovat. Dnes si naštěstí můžete vybírat z široké škály podlahových materiálů s vysokou odolností vůči oděru i vodě.

Co se týče dekorací a textilií, jsou pro venkovský styl typické vyšívané látky, které kladou důraz na ruční práci. Velmi vhodné jsou plátěné ubrusy, hodí se i patchwork.

 

Typické prvky:

 • Patchwork a vyšívaný textil
 • Přírodní cihly a keramické obklady s tradičními motivy
 • Dřevěný nábytek s vyřezávanými detaily nebo patinou
 • Kombinace starého s moderním a funkčním

 

Boho styl

 

Opravdovým protipólem umírněného skandinávského stylu je boho styl, který si zakládá na veselých barvách nábytku i dekorací. Boho styl neboli bohémský styl je tedy spíše hravý, protože kombinuje nábytek i dekorace klidně z různých částí světa, stylů a období. Pokud se nechcete svazovat pravidly je pro vás boho styl správnou volbou!

 

boho interiér

 

Ačkoli nemá boho styl žádná jasně daná pravidla, najdete v něm prvky, které se ve většině interiérů opakují. Jedná se především o různobarevné doplňky, které mají všemožné vzory. V oblasti nábytku se vyskytují především různé přírodní materiály, které jsou vkusně doplněny stylem vintage, ale i produkty vlastní výroby či různobarevnými textiliemi.

Nejoblíbenějšími barvami jsou pak hořčicově žlutá, petrolejová, oranžová, zelená v různých odstínech a bordó.

Do těchto interiérů krásně ladí ratanový nábytek, ale i čalouněné kožené pohovky či taburety. Vybavení v boho stylu sluší především starším domům a bytům s vysokými stropy.

 

boho interiér

 

Typické prvky:

 • Kombinování různých stylů a barev
 • Neobvyklé materiály (proutí, ratan, bambus, rákos, pytlovina, krajky, hedvábí)
 • Výrazné živé květiny
 • Netradiční dekorace, etnické motivy

 

Styl Provence

 

Dalším subtypem venkovského stylu je styl Provence, tedy styl francouzského venkova. I zde dominují především přírodní materiály, ale požadovaného efektu dosáhnete až s promyšlenými barevnými kombinacemi. Základem je obdobně jako u skandinávského stylu bílá, kterou je vhodné kombinovat s oblíbenou fialovou, jež je barvou levandule nebo třeba sytě modrou.

 

interiér v provence stylu

 

Nábytek by měl mít tradiční vzhled a nevadí i nějaké to opotřebení, protože přidá na autentičnosti takového interiéru. Vhodnou ozdobou jsou pak kamenné obklady, a to jak na podlaze, tak i na stěnách.

Dekorování se bát nemusíte, ale nezapomeňte, že méně je někdy více, a to platí i u tohoto francouzského stylu bydlení. Prostor byste měli dát především textiliím, které dodají interiéru šmrnc nebo kvetoucím divokým květinám. 

 

Typické prvky:

 • Převažující bílá barva 
 • Přírodní materiály
 • Bytový textil v bílé barvě nebo s romantickými květinovými motivy
 • Starožitné dekorace a patina na nábytku

 

5/5 - (9 hlasů)