Jak se zbavit akné?

Jak se zbavit akné?

Akné dovede pěkně znepříjemnit život. Není třeba se nacházet zrovna v období puberty, nepříjemné pupínky se na bradě, čele, nose, zádech a dalších částech těla mohou objevit kdykoli. Rázem nám srazí sebevědomí a začneme přemýšlet, jak se ho co nejrychleji zbavit. Nevypadá totiž dobře a obzvlášť mezi puberťáky může nadělat hodně škody.

Jak se zbavit akné

 

Když se řekne akné

Akné patří mezi nejběžnější kožní onemocnění, nejčastěji se začne projevovat v pubertě, proto si ho většina z nás automaticky spojí s dospíváním. Může se ale projevit kdykoli, výjimkou nejsou dospělí, ani miminka.

 

Kde se akné bere?

Akné je zánětlivý proces, který probíhá v ucpaném vývodu mazové žlázy, je důsledkem zanícení a ucpání vlasových folikulů, jinak taky pórů. Jeho nejvýraznějším projevem je vznik komeda (vřídku), projevuje se jako tečkovitá vyvýšenina světlé nebo tmavé barvy.

Objevuje se hlavně na T-zóně v obličeji, na ramenou, zádech nebo horní části hrudníku, a to jako důsledek zvýšené tvorby mazu a nárustu hladiny mužských pohlavních hormonů, které stimulují receptory v mazových žlázách.

Víte, že zatímco u mužů se tvorba akné věkem ustálí, u žen tomu může být naopak? Na jeho výskyt u má totiž velký vliv hned několik faktorů, například používaná kosmetika, životní styl, stres, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, menstruace atd.

 

Jaké druhy akné známe?

Akné můžeme rozdělit podle pupínků, kterými se projevuje, do tří skupin.

  • Černé tečky (otevřené komedony), které vznikají, když se kožná maz nahromadí v pórech a ucpe je.
  • Bílé tečky (otevřené komedony), které můžeme charakterizovat jako ucpané póry, které jsou uzavřené bílým hrbolkem na vrcholu.
  • Pupínky, které jsou bolestivé, zarudlé, vyvýšené a vyplněné hnisem.

 

Víte, že černými a bílými tečkami se projevuje mírné akné (acne comedogenica), u kterého je nízké riziko tvorby jizev? Středně těžké akné označujeme jako acne papulopustulosa, které se vyznačuje výskytem zanícených a na pohmat bolestivých začervenalých pupínků. Kromě toho se můžete setkat i s acne conglobata (těžké akné), což je nejtěžší forma a projevuje se velkým množstvím hnisajících pupenů a abscesů s hnisem. Jde o hluboký zánět, v jehož důsledku mohou vznikat i jizvy.

 

Jak s akné bojovat?

Asi každého hned napadne pupínek vymáčknout. To ale není zrovna ten nejúčinnější způsob, jak s akné bojovat, naopak může vést ke zhoršení projevů a také ke zjizvení pokožky. Tak jak s akné bojovat správně? Co na akné pomáhá?

 

Tip číslo jedna: Základem je dobře vyčištěná pleť

Ráno a večer dobře vyčistěte pleť. Jen odlíčení a odstranění make-upu u žen nestačí, musí jít o hloubkové čištění pleti, které ji zbaví všech nečistot. Čím pleť čistit? Ideální jsou přípravky bez alkoholu, které pleť nebudou nijak dráždit ani vysušovat. Buď si pořiďte micelární vodu na akné, nebo vsaďte na nějaký čisticí gel na akné.

Víte, že jednou týdně je vhodné použít k očištění pokožky peeling, který z ní odstraní odumřelé buňky? Ale pozor, i tady si pohlídejte, aby šlo o nekomedogenní přípravek určený k péči o pleť s akné.

Čištění pleti při akné

Tip číslo dva: Pleť hydratujte

Vysušená pleť má tendenci produkovat ještě víc mazu, proto ji po vyčištění nezapomeňte hydratovat. Asi nejlepší je vsadit na krém na akné, který zároveň napomůže hojení pupínků.

 

Tip číslo tři: Nezapomeňte si mýt ruce

Co si budeme povídat, na obličej si přes den sáhneme mnohokrát a jen obtížně se tomu budeme vyhýbat. Jenže zanícená pleť je náchylná k podráždění, tak si dejte záležet na tom, abyste měli neustále čisté ruce a pleť nezanášeli dalšími bakteriemi.

 

Tip číslo čtyři: Kosmetiku pro péči o pleť s akné vybírejte pečlivě

Největší sklon k tvorbě akné má mastná pokožka, která vyžaduje specifickou péči. Běžná kosmetika může projevy akné ještě víc zhoršit, proto volte kosmetiku pro péči o problematickou pleť.

Kosmetika na akné

Tip číslo pět: Hlídejte si stravu

Zdravá a vyvážená strava je nejen klíčem k hubnutí, ale i ke zdravému tělu a pleti. Snažte si jíst pestrou stravu, minimalizujte bílý cukr a bílé pečivo, omezte také příjem lepku a mléčných produktů.

Naopak konzumujte dostatek mrkve, listové zeleniny a ovoce s dostatkem vitamínu A jako jsou meruňky nebo meloun. V jídelníčku by také neměl chybět česnek, zelí, olivový olej nebo dýňová a sezamová semínka.

Svému tělu taky můžete dodat víc omega3 mastných kyselin, zinku a selenu, vitamíny A, B5, B6, B7, B12, C, D a E a přírodní antioxidanty.

Víte, že mezi bylinky, které pozitivně působí na akné patří měsíček lékařský, šalvěj lékařská nebo aloe vera?

 

Tip číslo šest: Pozor na stres

Je to tak, stres škodí našemu zdraví, navíc negativně ovlivňuje funkci mazových žláz, takže se pak velkou měrou podílí na vzniku akné.

 

Tip číslo sedm: Co dělat, když vás akné trápí dlouhodobě?

Při dlouhodobých problémech s akné je na místě navštívit dermatologa, který vám může předepsat léky, které v boji s akné umí pomoci. U žen je častou volbou i hormonální antikoncepce, která na akné také může pozitivně působit. I v tomto případě ale počítejte s tím, že zázraky se nedějí přes noc, je třeba trocha trpělivosti.

Akné po třicítce

Tip číslo osm: Jak na jizvy po akné?

Co si budeme povídat, ani když pupínky zmizí, nemáme vyhráno. Po pupíncích zbudou fleky nebo jizvičky, ne vždycky se jim totiž dá předejít. Jak na ně?

  • Pleť chraňte před slunečními paprsky, nezapomínejte používat opalovací krém.
  • Vyzkoušet můžete i chemický peeling.
  • Další možností je ošetření IPL světlem.

Odstranění jizev po akné

5/5 - (18 hlasů)

O autorovi:

Zakladatelka a šéfredaktorka projektu | redakce@vyber-si.cz

Vystudovala Management techniky na Mendelově Univerzite v Brně. Je nadšenec do trendů, nových technologií a marketingu. Vede testovací tým a je oponentem nových recenzí. Nejradši pročesává možnosti které nabízí trh a analyzuje rozsáhlá množství dat. Má více než 15 let zkušeností z oblasti e-commerce a díky tomu se orientuje v široké škále sortimentu. Svůj volný čas věnuje rodině a cestování. Strategicky rozvíjí web.