Jak se zbavit skvrn od červeného vína
Kdo by to neznal? Neopatrně se natáhnete přes stůl se skleničkou, někdo do vás vrazí při podzimní procházce se svařákem na zahřátí v ruce nebo bojujete se zátkou lahve, která vystřelí zrovna, když to nejméně čekáte. A na oblečení vám vmžiku „kvete“ rudá skvrna. Nic ale není ztraceno, košili či šaty můžete zachránit a nemusíte ani běžet do drogerie pro speciální přípravky. Poradíme vám, jak na to.
Jednejte rychle
Červená vína obsahují přírodní barviva – antokyany (ty najdete třeba i v borůvkách, jejichž skvrny jsou svou odolností příslovečné) a třísloviny (které jsou součástí některých inkoustů). Proto také po popíjení červeného zůstávají barevné rty. Když se víno dostane na oděv, začnou barviva pronikat do látky a čím déle tam skvrnu necháte, tím více barviv vlákna nasáknou. Pokud nestojíte o zvláštní batikování, je potřeba zakročit co nejdříve.
Zkuste sůl, sodu nebo citrón
Abyste zabránili vsakování vína a tím i barviv do látky, zaprašte flek co nejdříve něčím suchým a sypkým. Nejlépe zafunguje sůl, můžete ale použít i jedlou sodu nebo dětský pudr (mastkový).
Sůl (nebo soda či pudr) „vytáhne“ víno z vláken látky a nasákne je do sebe. Stačí celou skvrnu bohatě zasypat a nechat působit co nejdéle je to možné. Sůl ale rozhodně nijak do látky nezapracovávejte ani ji nedrhněte! Docílili byste jedině zvětšení skvrny. Po odstranění soli zůstane na oblečení jen světle růžový flek (pokud jste byli dost rychlí, možná ani ten). Oděv pak stačí přemáchnout v ruce a hodit do pračky.
Použít můžete také citrónovou šťávu, vymačkanou na flek nejlépe přímo z plodu. V nouzi by vám měl pomoci i kupovaný koncentrát. Nechte citrón působit přibližně pět minut a oblečení co nejdříve vyperte v pračce.
Časem prověřené rady doporučují namočit oděv do koncentrovaného saponátu, několik desítek minut vyčkat a pak podle typu tkaniny vyprat. Pokud máte polité hedvábí nebo jinou jemnou látku, pokapejte skvrnu peroxidem vodíku. Koupíte ho v lékárně, používá se totiž jako dezinfekce.
Jak na zaschlé skvrny
Sůl, soda ani citrón zrovna nebyl po roce a vrátili jste se domů s flekem od vína už „zažraným“ do šatů nebo košile? Nebo nic ze zmíněného nefungovalo? Nezoufejte! Zaschlou skvrnu zkuste nejprve vyprat v ruce, a to nejlépe v sodovce nebo perlivé vodě. Ta dokáže lépe než neperlivá rozbít molekuly vína ve vláknech. Po namočení „v bublinkách“ oděv přemáchněte ve vodě s jádrovým mýdlem a nakonec vyperte.
Další možností je namočit oblečení na chvíli do horkého mléka. Mléko má výborné absorpční vlastnosti a mokré teplo pomáhá uvolnit molekuly vína z látky. Nechte mléčnou lázeň chvíli působit, pak oděv vymáchejte a vyperte, jak jste zvyklí.
Na skvrny způsobené zbarvením antokyany zabírá také kefír. Skvrnu jím polijte nebo potřete, nechte chvíli působit a opět obvyklým způsobem vyperte. Zkusit můžete i namáčení v octové vodě, vždy v poměru 1 lžíce octa na 1 l vody. Oblečení do lázně namočte asi na půl hodiny, poté vyperte.
Pokud nic nezabralo, vypravte se přece jen do drogerie pro sypký odstraňovač skvrn na bázi kyslíku nebo perkarbonát sodný. Ten v kombinaci s vodou vytváří peroxid vodíku, který si poradí s kdejakým flekem. Nechte ho působit klidně hodinu, neuvádí-li návod jinak, a potom hoďte do pračky. Doporučujeme nejprve přípravek vyzkoušet na málo viditelném místě, abyste nakonec nezjistili, že se skvrnou odešla i barva. Pokud jste si polili něco bílého, vsaďte při praní na bělidlo.
Ve starých knihách s radami pro domácnost můžete najít ještě jeden neobvyklý tip. Před praním se má látka namočit do roztoku vody s boraxem. Třeba ho doma najdete.
Co rozhodně nedělat
Nedrhněte polité místo. Rozhodně se skvrnu nesnažte setřít ubrouskem ani ničím podobným. Drhnutím byste barviva jen rozmazali do širšího fleku. Maximálně přiložte ubrousek na postižené místo, aby odsál tekutinu, která se ještě nestačila vsáknout.
Nelijte na skvrnu bílé víno. Přestože je to rada velmi rozšířená a doporučují ji i různé knihy pro hospodyňky, není to dobrý nápad. Bílé víno neobsahuje žádné látky, které by dokázaly barviva z červeného vína neutralizovat. Skvrna možná zrůžoví, zcela určitě se rozpije, ale nezmizí. Neplýtvejte dobrým bílým vínem a schovejte si ho raději na nervy, kdyby skvrna náhodou nezmizela.
Flek nesušte. Mohlo by se zdát jako dobrý nápad skvrnu namočit a pak vyfénovat nebo usušit pod sušákem na ruce. Rozhodně to ale nedělejte, suché teplo (na rozdíl od horké vody) by červenému vínu pomohlo vlákna rychleji obarvit. Asi jako byste použili fén na vodovkový obrázek.
Nezkoušejte více metod zároveň. Ve snaze se co nejrychleji fleku zbavit by vás možná napadlo, že skvrnu například pokapete citrónem a posolíte. Použijte ale raději nejprve jednu z metod a nebude-li fungovat, přejděte k další.
Jak vyčistit skvrny na koberci nebo pohovce
Vinné nehody nepotkávají samozřejmě jen oblečení. Spoustu z uvedených triků využijete i pro čištění vína z koberce nebo čalouněného nábytku. Rychlé jednání je i tady klíčové. Stejně jako u oděvů použijte na skvrnu sůl, nechte ji působit klidně dvě hodiny, vysajte ji a místo dočistěte mýdlovou vodou. Fungovat bude také octový roztok, pro zvýšení účinnosti ho můžete namíchat z perlivé vody. Je ale třeba se připravit na to, že vaše oblíbené křeslo bude možná po octu chvíli zapáchat.
Pokud máte duši chemika, z gelu či prášku do myčky a peroxidu vodíku by měl vzniknout účinný čistič na polité čalounění. Raději ale doporučujeme speciální přípravky.
Teď, když jste dokonale vyzbrojeni pro boj s barvivy z červeného vína na oblečení, vás už žádná skvrna nepřekvapí. Užijte si bez obav skleničku svého oblíbeného červeného. Na zdraví!