Jak polštář, přikrývka a povlečení ovlivňují spánek?
Kvalitní spánek je základem spokojeného života, ale i jednou ze záhad lidstva. Nikdo z nás se bez něj neobejde, trávíme jím zhruba třetinu života. Někteří z nás se sice snaží dokázat opak, ale i oni brzy přijdou na to, že bez kvalitního spánku se prostě nedá fungovat. Co je na něm tak důležitého? Proč závisí na kvalitě? A co ji ovlivňuje? Na tyto i další otázky se vám teď pokusíme odpovědět.
Bez spánku se neobejdeme
Spánek je pro naše tělo dobou, kdy může odpočívat a regenerovat. Když usínáme, všechny činnosti našeho těla zpomalují, dýchání se prohloubí, uvolníme svaly.
Dospělý jedinec potřebuje zhruba 7,5-8 hodin kvalitního spánku denně. Je nezbytný pro správné fungování mozku i celého našeho organismu, během něj tělo regeneruje, třídí se myšlenky, zlepšuje paměť.
Jeho nedílnou součástí jsou i sny, jejichž prostřednictvím podle vědců vyjadřujeme obavy nebo si plníme přání. Během spánku se navíc mozek zbavuje škodlivin, jeho nedostatek může vést k únavě, bolesti hlavy, ztrátě soustředění, nepozornosti, netrpělivosti, oslabení imunity, kolísání hmotnosti, vysokému krevnímu tlaku a taky k některým nemocem.
Jak si zajistit kvalitní spánek?
Většina z nás si myslí, že kvalita spánku úzce souvisí s věkem. Malé děti většinu dne prospí, senioři ale mnohdy trpí nespavostí. S kvalitou spánku ale souvisí mnohem víc. Ovlivňuje ji kvalita zdraví, zdravý životní styl, ale i místo, kde se spánku oddáváme. Tak jak na ten zdravý a posilující spánek?
Základem je zdravý životní styl
Náš život je plný stresu, věčně něco nestíháme, nedodržujeme základy zdravého stravování, jsme pohodlní.
Místo, abychom si udělali příjemnou procházku do nedalekého obchodu, radši sedneme do auta a dojedeme si tam. Neustále se stresujeme, že něco nestihneme, tak místo toho, abychom si v klidu vychutnali oběd, do sebe jen něco rychlého hodíme a ani neřešíme co. To všechno je ale velká chyba.
- Vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu.
- Hýbejte se! I krátká procházka je lepší než nic.
- Těsně před spaním se vyhněte jídlu, na druhou stranu ale nechoďte spát hladoví.
- Potřebujete si během dne zdřímnout? Poslechněte svoje tělo, ale pozor, nespěte déle než 20 minut.
- Dodržujte pitný režim.
- Během dne pravidelně jezte, vyhýbejte se fast foodům, dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny a hlídejte si, co jíte.
Bez vhodného prostředí to taky nepůjde
I na prostředí v místnosti, kde spíme, záleží. A to dokonce hodně. Na kvalitu spánku má vliv postel, matrace, povlečení, polštář, přikrývka, i teplota v místnosti. Ta by se měla pohybovat mezi 18-22 °C. V ložnici je taky třeba správně větrat a vyvarovat se hluku.
A co ty lůžkoviny?
Co si budeme povídat, do postele se každý den těšíme. Už během dne sníme o tom, že si večer dáme sprchu, oblékneme se do pyžama a ulehneme do postele, do měkké náruče povlečení.
I když jsme ale unavení, spánek mnohdy nepřichází, a když náhodou přijde, brzy se zase probudíme a vlastně ani nevíme proč. Víte, že na vině může být i špatně vybraný polštář nebo povlečení?
Zaměřeno na polštář a přikrývku
Mnozí z nás mají doma klasický polštář s rozměry 70×90 cm, na který jsme si zvykli už jako malí. Podle odborníků ale není zrovna tím nejlepším řešením, obzvlášť pro páteř.
Mnohem lepší jsou menší polštáře, které sahají jen pod krk, nikoli pod záda. Díky tomu má páteř fyziologický tvar při ležení na zádech, při spaní na boku může být v rovině. Speciální anatomický tvar mají i zdravotní polštáře vyplněné línou pěnou s tvarovou pamětí, které páteři zajistí během spánku optimální polohu.
Co se přikrývky týká, i u ní je důležité dobře zvolit rozměry a materiál. Standardem je rozměr 140×200 cm, kdo je ale delší, ten by si měl pořídit prodlouženou délku. Když se zaměříme na materiál, je dobré vsadit na hypoalergenní a antibakteriální přikrývky, ve kterých se neusídlí žádní roztoči, navíc jsou lehké a snadno se udržují.
Víte, že přikrývka má nejen zajistit dostatečný tepelný komfort, ale má také splývat kolem těla, neměla by být těžká, musí být prodyšná a postarat se o únik vstřebaného potu.
I na povlečení záleží
Povlečení by mělo být nejen pěkné na pohled, ale hlavně příjemné na omak, prodyšné a savé. Když vás bude kousat a škrábat, nebo se pod ním budete potit, klidného spánku se rozhodně nedočkáte. Když se tak vydáte pro nové povlečení, zajímejte se spíš o jeho materiál než o barvu.
- Klasikou, která nikdy nezklame je bavlna, která snese i vysoké teploty praní, umožní pokožce dýchat a od těla spolehlivě odvede pot. Počítejte ale s tím, že se mačká a povlečení budete muset žehlit.
- Z bavlněných vláken je i krepové povlečení, které si zachovalo všechny přednosti bavlny, navíc se nežehlí. Ne každému ale vyhovuje, v pravidelných pruzích se na něm totiž střídá jemná a zvrásněná část.
- Během chladných nocí zahřeje příjemné a měkké flanelové povlečení, které je z bavlněných vláken upravených počesáním.
- Toužíte po krásně lesklém povlečení? Vsaďte na bavlněný satén. Sice se leskne o něco míň než klasický satén z polyesteru, ale neklouže, nestudí, nevrže a nezatrhává se.
- Poslední dobou je oblíbené i mikrovlákno, které je lehké jako pírko a žádní roztoči se v něm nezabydlí. Navíc rychle schne a je vhodné i pro astmatiky a alergiky.
- Lněné povlečení je antistatické a prodyšné, pyšní se antibakteriálními účinky. Víte, že je pevnější a odolnější než to bavlněné?
- V zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí i povlečení z damašku, které je hebké a nenáročné na údržbu.
Víte, že i při výběru povlečení je třeba pohlídat si rozměry? Ty by měly korespondovat s rozměry polštáře a přikrývky.