Co to jsou suplementy

Co to jsou suplementy?

Suplementy jsou doplňky stravy, které obsahují zdraví prospěšné mikroelementy chybějící či nedostatečně zastoupené v běžné stravě. Kromě vitamínů mohou doplňky stravy obsahovat minerální látky, byliny nebo jiné rostlinné látky, aminokyseliny, enzymy a mnoho dalších složek.

Co jsou to suplementy

 

Doplňky stravy se dodávají v různých formách, včetně tablet, kapslí, žvýkaček a prášků, ale i nápojů a energetických tyčinek. Suplementy nemají sloužit jako náhrada pestré stravy a jejich zvýšené užívání se často pojí s fyzickou aktivitou. Primárně slouží pro zlepšení metabolismu určitých látek v těle, pro stimulaci během tréninku nebo pro lepší regeneraci.

 

Jaké druhy suplementů existují?

 

Proteiny

Proteinový prášek je již po desetiletí magickým elixírem všech návštěvníků posiloven. Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem všech svalů, takže pokud jste aktivnější sportovci měli byste ho přijímat co nejvíce. Pro sportovce, kteří chtějí budovat svaly nebo si udržet hmotu, může být obtížné dosáhnout svého cíle pouze v rámci běžné stravy. Užívání proteinu v práškové formě usnadňuje příjem správného množství bílkovin.

Protein v prášku existuje hned v několika formách. Nejčastější je syrovátková, ale běžně dostupné jsou i kaseinové, hrachové nebo sójové proteiny.

 

Aminokyseliny (BCAA)

Aminokyseliny nebo-li BCAA, slouží jako zdroj energie pro svaly a užívají se před nebo po sportovním tréninku. Brání tomu, aby docházelo ke spalování již vytvořené svalové hmoty a aby nedocházelo ke štěpení svalů na aminokyseliny. BCAA jsou dnes jedním z nejdémonizovanějších doplňků stravy. V případě, že trénujete ve vysoké intenzitě, ale plní svou funkci a pro atlety a podobně trénující sportovce je to důležitý doplněk.

 

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou pro lidské tělo životně důležité, protože pomáhají usnadňovat nesčetné metabolické reakce. Jejich nedostatek může vést k nemocem nebo špatné výkonnosti. Tělo sportovce vyžaduje mnohem více mikronutrientů než tělo neaktivního člověka, a proto je na místě jejich doplnění pomocí nějakého suplementu.

 

Vitamíny jsou živiny, které lidské tělo potřebuje ke správnému fungování a udržení zdraví. Mnohé z nich pomáhají regulovat důležité metabolické funkce, včetně funkce nervů, trávení či růstu. Vitamíny dělíme podle jejich vlastností na vitamíny rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě.

  • Vitamíny rozpustné v tucích jsou A, D, E, K. V organismu se ukládají a jejich zásoba vydrží několik týdnů až měsíců. Při jejich nadměrném příjmu se jimi lze předávkovat a způsobit si tak řadu onemocnění.
  • Vitamíny rozpustné ve vodě jsou vitamín C a skupina vitamínů B-komplexu. Až na vitamín B12 se v organismu neukládají. Při nadměrném příjmu se jejich přebytek z těla vyloučí močí, a proto musí být průběžně doplňovány.

Minerály jsou anorganického původu a lidský organismus si je neumí sám vyrobit. Proto je musíme pravidelně do organismu doplňovat. Jsou důležité pro tvorbu kostí, zubů, pomáhají přenášet kyslík a spolupracují s vitamíny na správné výživě těla. Mezi nejdůležitější minerály patří hořčík, zinek, draslík, fosfor či železo.

 

Jaké vybrat suplementy

 

Kreatin

Kreatin se nejčastěji užívá v práškové formě. Lidské tělo si kreatin vytváří také přirozeně a v minimálních dávkách ho lze nalézt i v potravinách bohatých na bílkoviny. Kreatin doplňuje energii a pomáhá tak podávat lepší výkony. Přispívá i ke zvyšování svalové hmoty, síly a rychlejší regeneraci svalů po intenzivním tréninku. Jeho účinnost podporují kulturisté a sportovci po celém světě a Mezinárodní společnost pro sportovní výživu.

 

Spalovače tuků

Jedná se o doplňky stravy, které lidé budou užívat, aby pomohli urychlit odbourávání tuků snížením chuti k jídlu, zvýšením spalování kalorií nebo potlačením vstřebávání některých makroživin. Existuje několik druhů spalovačů, které se liší svými účinky a působením na organismus. Přírodní formou spalovače může být kofein, který zrychluje metabolismus těla až o 11 %, čímž zvyšuje spalování tuků. Kofein může pomoci s energií a spalováním tuků při krátkodobých intenzivních cvičeních.

Bez pohybu a zdravé stravy spalovače tuků příliš nefungují. Podporují činnost metabolismu a lepší využívání tukových zásob, ale pohyb a vyvážená strava je na prvním místě. Pokud vše ale budete dělat správně, tak vhodný spalovač vaši práci urychlí a pomůže lepším výsledkům.

 

Bylinky

Tyto doplňky stravy mohou být například zelené čaje a složky, jako je ashwagandha, třezalka tečkovaná, kurkuma, některé druhy hub či dokonce i česnek. Nejčastěji existují ve formě zelených prášků, které vznikají z odvarů z rozemleté zeleniny a bylinek. Tato úprava slibuje lepší biologickou využitelnost a vstřebatelnost. Podobné doplňky stravy se používají již tisíce let v místech, jako je Jižní Amerika a Čína. Údajně mají léčivé účinky na různé problémy, ať už je to zdraví kloubů nebo zastavení tvorby krevních sraženin.

 

Pro koho jsou suplementy vhodné? Za jakým účelem je používat?

 

Do jisté míry lze všechny potřebné živiny čerpat z plnohodnotné stravy, která by měla být především vážená, pestrá, pravidelná a bohatá na makro i mikronutrienty. Pokud ale vaše strava nebude pravidelná s obsahem dostatku bílkovin a sacharidů, vaše výkonnost na tréninku bude špatná a také budete mít problém s regenerací a růstem svalů. Pokud jste aktivní sportovec, měli byste si dát na příjmu makro i mikro nutrientů opravdu záležet a jejich suplementace je pro vás téměř nutná.

 

Doplňky a suplementy

 

Doplnění chybějících živin

Téměř 90 % populace nezískává doporučené množství důležitých živin pouze z potravy. Je to především kvůli přísným dietám, špatné chuti k jídlu nebo měnícím se výživovým potřebám. Doplňky stravy mají za úkol překlenout tuto výživovou mezeru a udržet správnou rovnováhu živin z potravy a doplňků stravy. Jejich užíváním se zvýší obsah živin ve vaší stravě.

S přibývajícím věkem lidské tělo nemá stejnou schopnost rozkládat a vstřebávat živiny jako dříve. Může zde hrát roli i častější užívání léků, které ve skutečnosti vyčerpává základní živiny. Doplňky stravy jako například trávicí enzymy mohou pomoci tuto nerovnováhu obnovit.

 

Zvýšená spotřeba živin při sportovním tréninku

Jste sportovec nebo často cvičíte? Sportovci potřebují hodně energie a živin, aby se udrželi ve formě a podpořili regeneraci. Při cvičení lidské tělo spotřebovává energii a živiny v nadměrném množství a je nezbytné tyto základní živiny doplnit, podpořit hladinu energie a regeneraci po intenzivním tréninku. Například proteinový prášek je rychlý a snadný způsob, jak získat potřebné kalorie místo pojídání velké mísy těstovin a kuřecího masa.

 

Předcházení zdravotním problémům

Nepravidelné stravovací návyky, konzumace zpracovaných nezdravých potravin a stres přispívají ke špatnému trávení. To ztěžuje našemu tělu získat z potravy všechny potřebné živiny. Doplňky stravy sice nemohou nahradit špatnou stravu, ale mohou pomoci zabránit škodám, které špatné stravovací návyky způsobují. Lidé by se také měli místo léčby zaměřit na prevenci zdravotních problémů, což podpoří užívání doplňků stravy, pravidelný pohyb a časté návštěvy lékařů.

5/5 - (14 hlasů)