Jak pečovat o zahradu po zimě

Jak pečovat o zahradu po zimě?

Pokud máte to štěstí a jste hrdými majiteli zahrady, zahrádky, sadu či několika záhonů, jistě dobře znáte každoroční koloběh, který je nutné absolvovat, aby zahrada vzkvétala, zelenala se a nesla chutné a zdravé plody. Přestože se pravidelně stává, že jsou některé nezbytné a doporučené úkony opomenuty. V krátkém přehledu se pokusíme seznámit se všemi důležitými tipy, jak se starat o svou zahrádku po zimě. Péče v tomto ročník období je totiž stejně důležitá jako v kterémkoliv jiném, možná dokonce nejdůležitější. Zahradu je nutné po zimě probudit, a to správným způsobem. Jaké tipy pro péči se nám určitě budou hodit? S čím začít, co udělat zavčasu, na co počkat a co neuspěchat?

 

péče o zahradu po zimě

 

Hlavně to neuspěchat

 

Stejně tak jsme my přes den aktivní a v noci nutně potřebujeme spánek, tak i zahrada v létě plodí a v zimě potřebuje odpočívat a nabírat síly. Doba odpočinku zahradě jednoznačně prospívá, a přestože se s prvními náznaky konce zimy už těšíme na první práce na zahrádce, není radno to uspěchat. Práce na zahrádce je vhodné započít opravdu až ve chvíli, kdy se jaro ohlásí ve své plné kráse a přestane mrznout. V tu chvíli už neriskujeme, že svou činností zahradu zbytečně oslabíme. Jak zmíníme v dalších odstavcích, na zahradě je co dělat mnohem dříve, než nastane čas pro první okopávání záhonků, výsadbu či hnojení.

 

Péče o trávník

 

Součástí každé zahrady je trávník, který by měl být kvalitní a dostatečně silný. Vhodné je zastoupení více druhů odolných travin, díky kterým se mu bude dařit jedna radost. Trávník může být po zimě místy poškozený a přidušený. Je to tak – aby se rostlinkám (v našem případě travinám) dařilo, musí mít možnost volně dýchat. Potřebné provzdušnění lze udělat nejrůznějšími způsoby, avšak nejlepší je pro tuto činnost použít tzv. vertikutátoru. Toto zařízení na první pohled podobné klasické zahradní sekačce dokáže pomocí soustavy vertikálně uložených nožů bravurně provzdušnit zeminu a zároveň odstranit staré zbytky odumřelé trávy, mechů a podobných nežádoucích biomas. Výsledkem je čistý a zdravý trávník, který může být ozdobou Vaší zahrady!

Co se týče sekání, není dobré začínat příliš brzo, dokud je tráva ještě slabá. Minimální délka na první sekání je zhruba 3 centimetry, není ovšem na škodu nechat trávu vyrůst o trochu více. Odměnou budiž opět silnější a krásnější trávník. Pokud trávník během zimy utrpěl velká poškození, je vhodné použití vertikutátoru kombinovat s výsevem nového travního semena. Travní semena se prodávají v každém hobby shopu, v současné době si dokonce můžeme zvolit odrůdu traviny či semeno vhodné pro určitý typ půdy či lokality. Populární jsou například směsi s lučním kvítím, které dokáží zahradu ozvláštnit, především pokud máme rádi delší travní porost.

 

péče o trávník po zimě

 

Péče o záhony

 

Také péči o záhonky je potřeba věnovat určitý čas. Nezapomínejme na hnojení a potřebné chemické ošetření. Každá rostlinka potřebuje trochu něco jiného. Co se týče sázení, platí to samé jako u přípravy záhonu – každá plodina má svůj čas. Určitě není dobré s čímkoliv začínat, pokud stále ještě mrzne. Ideální čas na práci se záhony je ve chvíli, kdy se začne teplota držet minimálně několik dní po sobě nad nulou. Některé rostlinky se sadí ihned po zimě, jiné o dost později. Je proto vhodné nastudovat si, kdy je ideální doba setí/ sázení u konkrétní rostliny a tím se závazně řídit. Opakování jest matkou moudrosti, takže opakujeme – důležité je nic neuspěchat! Rostlinky potřebují čas a některé i teplo. Jak už bylo řečeno, některé rostliny se sází velmi brzo, jiné naopak později – když na to nebudeme brát zřetel, můžeme se dostat do situace, kdy budeme nuceni se smířit s menší či žádnou úrodou. A to je vždy smutné a nepříjemné.

 

Stromy a keře

 

Pokud jsou součástí naší zahrady také ovocné či jiné stromy, nesmíme také zapomenout na vhodnou péči, aby nám byly připraveny přinést spoustu sladkého a chutného ovoce. Na jaře by stromy správně měla čekat zeštíhlovací kůra – je potřeba stromky správným způsobem prořezat, aby živiny proudily tam, kam mají a zbytečně nevyživovaly příliš těžké a silné větve. Strom je tímto způsobem kultivován a během zbytku roku bude mít dostatek živin na to, aby je mohl předat svým plodům. Péči o stromy můžeme na rozdíl od zbytku zahrady, započít i ve chvíli, kdy nám na zahradě ještě spočívají zbytky sněhu. Když sníh nahrneme ke kmenům stromů, ochráníme je v době pučení před nežádoucími mrazíky. Peckovinám, jako jsou švestky a slivoně velmi prospívá řez v nejchladnějších obdobích roku, díky takovému řezu pak nerostou tolik bujně, což u těchto druhů bývá častý problém. Řez v období vyšších teplot je příčinou velkého množství planých bujných přírůstků, tzv. vlků a takové stromy pak připomínají spíše „koště“.  Jádroviny a broskvoně zmlazujeme nejlépe po odplození.

A co postřiky?

Důležité je také včas aplikovat postřiky. Například ten proti kadeřavosti, je nezbytně nutné provést, před sebemenším prasknutím pupenů a opakovat přibližně v následujících 14ti dnech. Zanedbání postřiku, vás může připravit nejenom o úrodu, ale mnohdy i o celý strom. Nezapomeňte také na postřik proti rzi, nebo houbovým chorobám, záleží jaké stromy máte na zahradě. Pozor – rez hrušňová se šíří také z jalovců a thují a v tomto případě nejde jen o to, že vy je třeba na zahradě nemáte, šíří se s přehledem i od vašich sousedů. Proto si včas zkontrolujte zásoby postřiků a přípravků a také stav vašeho postřikovače, ať nepromeškáte správný okamžik.

 

péče o záhony po zimě

 

Na co nezapomínat

 

Péče o zahradu po zimě by měla obsahovat také všeobecný úklid zahrady, opravu poškozených oplocení a zahradního vybavení. Je vhodné provést inspekci veškerého nářadí a nástrojů, aby byly připraveny ve chvíli, kdy se naplno rozjedou klasické zahradnické práce. S kvalitním a funkčním nářadím se potom pracuje jedna radost. Na tyto práce spojené s údržbou se můžeme zaměřit hned zkraje jara, kdy jsou ostatní zahradnické práce ještě zapovězeny. Vyplníme tak nadbytečný čas a zajistíme, že se plni nadšení nepustíme do okopávání záhonků příliš brzy. Pokud máte doma bazén, věnujte pozornost také článku s radami, jak pečovat o vodu v bazénu?

 

Zahrada bude vděčná 

 

Péče o zahradu po zimě je stejně důležitá jako následná péče kdykoliv během roku. Pokud nic neopomeneme a neuspěcháme, zahrádka nám bude vděčná a v sezóně nás odmění spoustou kvalitní a chutné zeleniny či ovoce. Správně provzdušněný trávník získá podobu krásného zeleného koberce plného síly a zdraví, po kterém bude radost chodit, třeba i bosou nohou. Radost nám udělají i dobře ošetřené ovocné stromy, které ponesou sladké a zdravé ovoce s dostatkem živin a vitamínů. Péče o zahradu po zimě se jednoduše vyplatí.

4.9/5 - (7 hlasů)