Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo?

 

Málokterý dárek udělá předškolákovi či školákovi takovou upřímnou radost jako opravdové jízdní kolo. Zároveň se samozřejmě navíc jedná o dárek podporující zdravý životní styl a pohyb, kterého se našim dětem v posledních letech bohužel dostává stále méně. Jízdní kolo umí v dítěti lépe probudit radost ke sportu a pohybu na čerstvém vzduchu, touhu objevovat okolí bydliště a mimo jiné se naučí základy bezpečného ježdění v silničním provozu. Částečný problém může nastat ve chvíli, kdy se vydáme k prodejně a zaskočí nás velký výběr dětských jízdních kol nejrůznějších typů a s velmi rozličnými cenovkami. Jak se v tom vyznat? Co je pro dítě to nejlepší?

 

jak vybrat dětské kolo

 

Správná velikost je základ

 

Při výběru jízdního kola je důležité správně určit velikost tak, aby dítěti kolo vyhovovalo a zbytečně se při šlapání nenamáhalo. Obecně lze velikosti dětských kol rozdělit do několika kategorií, tak jak ilustruje přiložená tabulka:

Velikost kola | Výška dítěte | Orientační věk dítěte

12″ dětská kola   90 – 100 cm 2 – 3 roky

14″ dětská kola   95 – 105 cm 3 – 4 roky

16″ dětská kola 100 – 115 cm 4 – 5 let

18″ dětská kola 110 – 120 cm 5 – 6 let

20” dětská kola 115 – 130 cm 6 – 9 let

24” dětská kola 125 – 155 cm 9 – 12 let

 

Velikost kola je udávána v palcích a jedná se o průměr samotného kola. Zde je zásadní rozdíl oproti číslování velikostí kol u dospělých – tam číslujeme velikost rámu, kdežto u dětských kol máme opravdu na mysli průměr samotného kola. Ve správné prodejně by měli mít k dispozici celý sortiment velikostí kol – potom už záleží na konkrétních preferencích a individuální výšce dítěte. Platí zde zlaté pravidlo, že dítě by za každých okolností mělo být schopno z kola bezpečně došlápnout na zem. Právě tato poučka bývá často kamenem úrazu – dítě se naučí jezdit na větším kole, avšak ve chvíli, kdy musí náhle zastavit, nestihne rychle došlápnout na zem. Proto je vhodné se opravdu držet správných rozměrů a vyvarovat se experimentování.

Další metodou výběru kola je výběr podle délky spodní končetiny dítěte. Měříme od rozkroku na zem bez bot. Výslednou délku můžeme porovnat s následující tabulkou:

Velikost kola | Délka spodní končetiny

12″ dětská kola 35 – 42 cm

14″ dětská kola 40 – 50 cm

16″ dětská kola 45 – 55 cm

18″ dětská kola 50 – 60 cm

20” dětská kola 55 – 63 cm

24” dětská kola 60 – 72 cm

Rozměry jsou v této i předešlé tabulce spíše orientační, kola různých výrobců mohou mít odlišné rozměry a vlastnosti. Proto je úplně nejlepší si kolo reálně vyzkoušet přímo v prodejně.

 

Kvalita se vyplatí

 

Mnozí rodiče uvažují (a vlastně správně) tak, že jejich dítě brzy z kola vyroste, a proto se nevyplatí kupovat kvalitnější dražší kolo. Tato úvaha je částečně správná, ale z větší části mylná a zavádějící. Kvalitní dětské kolo v prvé řadě určitě nemusí stál nějak drasticky velkou sumu. Samozřejmě je vhodné vyvarovat se až podezřele levným a neznámým modelům, avšak s klasickým středem nabídky nelze udělat krok mimo. Samozřejmě je vhodné také zapřemýšlet nad tím, jak často bude dítě kolo využívat. Pokud máte v plánu využít kolo na maximum, určitě není na škodu připlatit si za kvalitnější materiály a nejrůznější vychytávky, které malý cyklista zajisté ocení.

 

Důležité parametry

 

Velikost a kvalita mohou být při výběru jízdního kola rozhodující, není ovšem radno ignorovat ani další důležité parametry dětského jízdního kola. V každém případě musí být vybaveno kvalitními a spolehlivými brzdami, zřetelnými odrazkami a dalšími prvky povinné výbavy. K novému kolu rovnou malému cyklistovi pořiďte také bezpečnostní helmu, bez které by nikdy neměl na kole vyjet. Pokud se dítě na kole teprve učí jezdit, nezapomeňte na balanční kolečka, která už předešla nejednomu odřenému koleni. Kvalitní brzdy jsme již zmínili, ale ve zkratce se k nim ještě vrátíme – klasicky jsou menší kola vybaveny jednoduchou brzdou, která se aktivuje zpětných chodem pedálů. Takové brždění je pro děti přirozené. Větší děti už nemají problém s klasickými brzdami, jakmile si na ně zvyknou. To samé platí i pro převody – na menších kolech je jen jedna rychlost, na větších je rychlostí vícero.

 

Závěrem

 

První jízdní kolo je pro každé dítě nezapomenutelné, a proto bychom výběr neměli uspěchat. A i když po nějaké době dítě kolu odroste, pohled do opětovně rozzářených očí malého cyklisty, který dostal nové krásné kolo je k nezaplacení.

4.9/5 - (12 hlasů)