Jak vyprat péřovou bundu, polštář, peřinu

Jak vyprat péřovou bundu, polštář, peřinu…

 

Doba teplých péřových bund je na spadnutí, což nás vede k jednomu kroku – ke kontrole té, která nám po celé léto dřímala v šatníku. Je připravena na nadcházející zimní sezónu, ptáte se? Vezměte ji do rukou a podívejte se, jestli není náhodou špinavá. Třeba jste s ní vloni zapomněli zamířit do čistírny, i to se stává. Nedostatek času, práce, děti a tak… Pokud péřová bunda není zrovna v nejlepší kondici, naučte se, jak ji doma svépomocí vrátit původní vzhled.

 

Jak prát péřové výrobky

 

Do čistírny nemusíte

 

Možná jste sportovní zimní bundy do čistírny nevzali úmyslně. Nejednou se stalo, že ve specializovaných pobočkách módní kousek spíše zničili, než mu pomohli vrátit zbrusu nový vzhled. A tak informaci, že lze péřovou bundu vyprat doma svépomocí, vítáte s úsměvem na rtech.

 

Ano, péřové bundy se také perou

 

Jenže jak bundě navrátit původní vzhled? Šup s ní do pračky! Mnozí lidé se nyní jistě zhrozili. Vždyť péřové bundy se neperou! Říkají si. Jenže pravda je někde zcela jinde. I tento kousek lze prát, i když jsou zde jistá rizika. Ta naštěstí můžete anulovat, pokud se budete řídit symboly na štítku bundy.

 

Jak prát péřovou bundu

 

Kde najdete štítek?

Pokud jste ho neodstřihli, protože vás kousal při nošení módního kousku, pak se bude štítek s potřebným informativními symboly nacházet v bočním švu na vnitřní straně bundy. Případně zevnitř na její kapse. Dle instrukcí bundu vyperte.

 

Bez pracího prostředku to nepůjde

 

Obecně ale platí, že bez pracího prostředku to nepůjde. Klasické prací prostředky však dejte stranou a investujte do speciálního pracího prostředku, který je na praní peří určený. Běžné přípravky by mohly peří zbavit vlastností, jež jsou pro něj typické. Z pračky byste tak vytáhli běžný kousek, který nemá ani termoizolační vlastnosti, ani není nijak pružný.

 

Hlavně bez ždímání

 

Při volbě ideálních pracích programů se ujistěte, že vámi zvolený program je bez ždímání (tedy pokud nemáte moderní model domácího spotřebiče, který už nabízí i speciální program právě pro tento typ oblečení).

Kromě vypnutí ždímání se také ujistěte, že jste zvolili program pro šetrné praní či na jemné prádlo, kdy teplota nepřesáhne 40 stupňů.

 

Jak prát peřiny

 

Jak ale bundu vyždímat?

Když se bunda nevyždímá, tak ji z pračky vytáhnu mokrou, nasáknutou vodou, nebo ne? Ano, domněnka je správná. Péřové bundy se však ždímají jinak než přímo v pračce. Zkrátka a dobře se nechá jenom okapat. Proto ji pověste na ramínko a aby vám kapající voda nezničila podlahu, umístěte pod oblečení lavor nebo misku, kterou budete pravidelně vyměňovat.

Dobré je překrýt mokrou bundu ručníkem. Po zhruba třech dnech z bundy jemně vytlačte zbytky vody. Postupujte opatrně, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. K tomu všemu s bundou denně jemně zatřepte, tím předejdete chuchvalcům peří, jež se v bundě mohou seskupit.

 

Když máte sušičku

 

Jiná situace nastává, pokud jste majiteli sušičky. Tento chytrý domácí spotřebič vám totiž sušení značnou měrou usnadní. Můžete se rozloučit se třemi dny, kdy budete muset kolem bundy chodit opatrně a pečovat o ni se vší láskou.

Stačí, když sušení nastavíte na nízkou teplotu. K bundě přihodíte trochu speciálních míčků, které zajistí stejnoměrné rozmístění peří, a necháte domácí spotřebič dělat to, co umí nejlépe.

 

 

Jak vyprat péřový polštář a peřinu?

 

V případě lůžkovin je to trochu jiné. K praní se však musí přistupovat stejně zodpovědně a opatrně, jako v případě péřového kousku oblečení. Stačí, když budete postupovat následovně:

  • Než vhodíte polštáře nebo peřiny do pračky, zkontrolujte švy polštáře. Nesmíte dovolit, aby při praní proniklo ven jedno jediné pírko.
  • Opět používáme speciální prací prostředky určené pro peří a ani v tomto případě nesaháme po aviváži.
  • Také platí, že pereme na nejúspornější režim a maximálně při teplotě 40 stupňů Celsia.
  • Změna přichází ve ždímání – to volíme na maximální otáčky.

Po vyprání můžeme vhodit do sušičky, případně sušíme stejně jako péřovou bundu.

5/5 - (12 hlasů)