Jak velkou vybrat ledničku?

Jak velkou vybrat ledničku?

 

Při výběru lednice jde hlavně o to, jak velký model zvolíte. Jedná se totiž o větší domácí spotřebič, který může mít opravdu znatelné rozměry, což se však na druhé straně odrazí na množství vnitřního prostoru. Podívejte se na několik rad, které vám pomohou správně vybrat ideální lednici.

 

Jak velkou vybrat lednici

 

Jak vybrat lednici

 

Při výběru lednice záleží na mnoha různých parametrech. Konkrétně se jedná o nabízené funkce, výkon, ale především rozměry. Velikost lednice je potřeba promyslet opravdu komplexně s ohledem na dostatečný objem i odpovídající volný prostor, kde bude umístěna. 

 

Před výběrem ledničky si proto ujasněte následující otázky:

  • Kolik je členů domácnosti? Na každého totiž připadá vnitřní prostor lednice o zhruba 60 litrech.
  • Jaké máte místo pro lednici? Bude volně stojící, nebo zabudovaná v rámci kuchyně?
  • Jaký typ lednice preferujete? Chcete ji mít spojenou s mrazákem, nebo raději samostatně?
  • Využijete některé pokročilé funkce? Co musí vaše nová lednice rozhodně umět?

 

Jaké má mít lednice rozměry?

 

Nikdo vám neřekne, jaké rozměry má mít ideální lednice. A to hlavně kvůli tomu, že ideální je pro každého něco trochu jiného. Do domácnosti, kde žije člověk sám, stačí menší chladnička. Oproti tomu čtyřčlenná či větší rodina musí mít více jídla, takže z pohledu dostatečného vnitřního prostoru se nabízí spíše prostorná americká lednice.

Při výběru si vždy zkontrolujte nejen vnější rozměry zvolené ledničky, ale také to, jaký má vnitřní objem. Právě tento parametr je totiž stěžejní pro to, jestli se dovnitř vejde dostatek potravin pro celou rodinu. Taková lednice pro čtyřčlennou rodinu by totiž měla mít objem ideálně kolem 250 litrů. A to zase znamená i trochu větší vnější rozměry.

Optimální rozměry jsou mimo jiné důležité i kvůli tomu, že při výběru zbytečně velké lednice, zaplatíte více peněz kvůli vyšší spotřebě elektřiny. Se snížením spotřeby pomáhá i naplnění zhruba do 70 %, kdy přeplněná lednice není tak efektivní v chlazení. U většiny modelů si také můžete nastavit teplotu chlazení, kdy není potřeba volit nejnižší možné hodnoty, ale postačí mírnější chlazení. 

 

Druhy lednic

 

Z pohledu rozměrů je důležité zvážit také to, jaký druh lednice vlastně hledáte. V nabídce navíc zpravidla najdete hned několik různých velikostí v každé kategorii. Na své si tak přijdete, když hledáte malou lednici, i když potřebujete opravdu velkou pro celou rodinu.

 

Lednička bez mrazáku

 

Základní variantou je lednice bez mrazáku. Zde záleží na tom, jestli půjde o volně stojící variantu, nebo je váš výběr rozměrů limitován volným místem v kuchyňské lince, kam bude lednice vestavěná. Kromě běžné stojící varianty si můžete vybrat také malé stolní chladničky.

U stolních chladniček se setkáte s rozměry v rozmezí výška kolem 85 cm, šířka 50–60 cm a hloubka: 48–68 cm. Jedná se tedy spíše o menší lednice, které jsou vhodné do domácnosti o jednom až dvou lidech. Zároveň se však se svými skladnými rozměry dobře vejdou i do malého bytu, kde je potřeba maximálně využít každý centimetr prostoru.

Další variantou jsou klasické stojící lednice. V případě běžné jednodveřové varianty jsou rozměry zhruba následující: výška mezi 90–200 cm, šířka 54–60 cm a hloubka 55–80 cm. Jedná se tedy o poměrně velké rozpětí hlavně u výšky. Při výběru vhodné lednice nezapomeňte na to, že pokud zvolíte vysoký model, využijete velmi dobře také prostor ke stropu. Na druhou stranu si však promyslete, jestli na nejvyšší police bez problémů dostanete a zda takto velkou lednici využijete.

 

Jak vybrat americkou lednici

 

Kombinovaná lednice

 

Další variantou jsou kombinované lednice. Ty jsou velmi populární, protože kombinují chladničku a mrazák. Mrazicí část se většinou nachází dole a v horní části je běžná lednice. Rozměry jednodveřové stojící kombinované lednice v mnohém podobné jako u klasických modelů bez mrazáku. Většina modelů tak má výšku mezi 90–200 cm, šířku 54–60 cm a hloubku 55–80 cm.

Při výběru kombinované lednice s mrazákem je vždy důležité zkontrolovat, zda vám bude vnitřní uspořádání vyhovovat. Obě části totiž musí být prostorově co nejlépe uspořádané. Sledujte proto počet poliček či množství šuplíků v mrazicí části.

 

Americká lednička

 

Z pohledu opravdu štědrého prostoru pro všechny možné potraviny jednoznačně vítězí americká lednice. Ta se od té klasické odlišuje hlavně tím, že má dvoje dveře. Je tak rozdělena na dvě části, přičemž na obou může být přímo lednice, nebo na jedné se nachází mraznička. Půlená může být také vodorovně, kdy ve spodní polovině najdete mrazák. Záleží na tom, jaký konkrétní typ si vyberete.

 

Výhody americké lednice

 

Obecně jsou však rozměry americké ledničky větší. Pohybují se výškově kolem 150 až 200 cm, se šířkou mezi 80 až 120 cm a hloubkou kolem 70 cm. Obecně tak má americká lednička prostorově náročnější rozměry, s čímž je potřeba dopředu počítat při výběru vhodného stanoviště.

 

Jak vybrat americkou lednici

 

U americké lednice i při výběru jiného typu lednice je dále důležité zkontrolovat další parametry. Jedná se především o energetickou náročnost. Tedy to, kolik elektřiny spotřebuje lednice na svůj provoz. Protože se jedná o spotřebič, který je zapnutý nonstop, rozhodně se vyplatí investovat do pořádného modelu s efektivním chlazením, které přináší úsporu energií.

Mezi základními číselnými ukazateli nechybí také hlučnost. Opět je to důležité, protože lednice je stále zapnutá. Hlavně v menších bytech a garsoniérách je potom tichá lednice naprosto zásadní, protože se může nacházet poměrně kousek od místa, kde spíte.

5/5 - (4 hlasů)