Jak urychlit růst vlasů a mít krásné dlouhé vlasy

Jak urychlit růst vlasů a mít krásné dlouhé vlasy

 

jak na dlouhé vlasy

 

Chcete-li vlastnit dlouhé vlasy, musíte nejenom stimulovat jejich růst, ale také o ně náležitě pečovat, aby zůstaly zdravé. A v neposlední řadě se obrnit pevnou vůlí a trpělivostí. Na výsledek je totiž třeba si počkat. Jaké kroky tedy podniknout, aby vlasy rychle rostly a vypadaly skvěle?

 

Jak rostou vlasy 

 

Růst vlasů není žádný náhodný proces, ale spíše se jedná tak trochu o alchymii. Úplně každý vlas totiž prochází tzv. růstovým cyklem, který tvoří 3 fáze.

  1. Anagenní fáze 

Jedná se o aktivní fázi, během níž vlasy rostou. Její délka je individuální, trvá přibližně 2 až 10 let. Vlasy povyrostou průměrně o 0,5 až 1,7 cm za měsíc.

  • Kategenní fáze 

Označuje se též jako přechodná fáze, růst vlasů je zastaven. Tento stav přetrvává zhruba 1 až 3 týdny.

  • Telogenní fáze 

Je klidovou fází, kdy vlasy vypadávají. Obvykle je dlouhá 3 až 4 měsíce. V jediném okamžiku se nachází v telogenní fázi pouze asi 5 až 15 % všech vlasů. Za den může vypadnout až 150 vlasů denně, jedná se o normální jev.

Mezi hlavní faktory, které mají vliv na rychlost růstu vlasů, patří:

  • genetické předpoklady
  • věk
  • typ vlasů
  • zdravotní stav

 

jak podpořit růst vlasů

 

12 tipů, jak podpořit růst vlasů

 

Ačkoliv genetiku zkrátka neošálíme a neexistuje ani žádný zázračný elixír pro okamžité vykouzlení krásných dlouhých vlasů (pokud pomineme umělé příčesky), můžeme růst vlasů podpořit i my sami. 

K delší a bohaté hřívě přispěje nejenom vhodně nastavená každodenní rutina v péči o vlasy, ale také celková změna životního stylu.

 

1. Chraňte vlasy před teplem

 

Časté používání fénu, kulmy nebo žehličky může vlasy dehydratovat a zvýšit jejich tendenci k lámání. Zkuste proto na spotřebiči nastavit nižší teplotu a vždy používejte kvalitní tepelnou ochranu

Vlasům nedělá dobře ani mytí horkou vodou. Naopak závěrečné opláchnutí studenou vodou povrch vlasů uhladí. Ty se poté více lesknou a dobře se rozčesávají.

 

2. Dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček

 

Strava by měla být bohatá na všechny živiny. Obzvláště důležitý je příjem bílkovin, které jsou obsaženy především v mase a mléčných výrobcích, luštěninách, oříšcích a semínkách.

Nezapomeňte také na doplnění vitamínů A, B, C a E, zinku, železa a omega-3 mastných kyselin. Přestože přímá souvislost s růstem vlasů není zcela prokázaná, například nedostatek železa může být skutečně příčinou nadměrného vypadávání vlasů

 

jak mít dlouhé vlasy

 

3. Pozor na dietní chybu

 

Při příliš rychlém hubnutí, radikální detoxikační kúře či dlouhodobém půstu přichází tělo o cenné živiny, což se může projevit i na kvalitě vlasů. Nezřídka se dokonce stane, že se růst vlasů úplně zastaví.

I po návratu k běžnému jídelníčku může trvat týdny až měsíce, než se přirozený vlasový cyklus obnoví

 

4. Vyzkoušejte vlasový peeling

 

Vlasový peeling neboli exfoliace čistí vlasovou pokožku. Odstraňuje z ní nečistoty, odumřelé kožní buňky a lupy. Zároveň pokožku zklidňuje a prokrvuje. To vše může vést ke stimulaci růstu vlasů, stejně jako k celkovému zlepšení jejich kvality.

 

5. Pravidelně si nechte vlasy zastřihnout

 

Samotné zastřihnutí sice růst vlasů neurychlí, ale zlepší jejich vzhled. Nezastřihnuté roztřepené konečky mohou navíc po vlasech „cestovat“ a mechanicky poškozovat další vlasy.

Není ale třeba výrazně zkracovat délku. Stačí si nechat každé 3 až 4 měsíce vlasy o zhruba 1 cm zastřihnout.  

 

6. Nepřehánějte to se šamponováním vlasů

 

S mytím vlasů se to nemá přehánět, může totiž způsobit více škody než užitku. Záleží na kvalitě šamponu, a především samotném typu vlasů. Obecně se doporučuje mytí šamponem zhruba 2 až 3 x týdně.

Příliš časté mytí může vlasy dehydratovat, budou poté více náchylné k lámání. Někdy může dojít i k podráždění vlasové pokožky.

 

chci dlouhé vlasy

 

7. Nevynechávejte kondicionér

 

Bezprostředně po umytí vlasů by mělo následovat použití kondicionéru. Nejenže s jeho použitím vypadají vlasy lépe, ale zároveň je hydratuje, posiluje a obecně zlepšuje jejich kvalitu.

U dlouhých nebo příliš hustých vlasů kondicionér usnadňuje rozčesávání, čímž brání jejich poškození.

 

8. Omezte zesvětlování a chemické zásahy

 

Ačkoliv jsou dnešní barvy na vlasy velice šetrné, není radno to s jejich použitím přehánět. To se týká především radikálního zesvětlování vlasů o více než 3 barevné odstíny. 

Časté barvení, stejně jako trvalá, zaplétání do copánků a umělé prodlužování, může vlasy oslabovat. 

 

9. I vlasová pokožka si zaslouží masáž

 

Masírování vlasové pokožky přispívá k jejímu lepšímu prokrvení. Tato činnost blahodárně působí i proti stresu. A právě oba tyto faktory mohou mít pozitivní vliv na růst vlasů

K promasírování vlasové pokožky lze použít prsty nebo speciální masážní pomůcky. Nezapomínejte projet vlasy kartáčem také před spaním, opět tím povzbudíte krevní oběh.

 

jak si nechat narůst dlouhé vlasy

 

10. Dopřejte si spánek na hedvábí

 

Používejte povlak na polštář s jemným a hladkým povrchem. Mezi vhodné materiály patří zejména hedvábí a satén. Vlasy po nich krásně kloužou, což snižuje cuchání během spánku. 

Také ulehnutí do postele s mokrými vlasy je může zbytečně poškozovat. Mokré vlasy mají větší sklon k lámavosti.  

 

11. Pokuste se eliminovat stres

 

Dlouhodobý stres může ovlivnit vlasový cyklus. Nezřídka se při něm zkrátí, případně dokonce zcela přeskočí aktivní růstová fáze. Vlasy poté rostou pouze minimálně nebo vůbec. 

Mnoho z nás má navíc při stresu a úzkostech nutkání si se svými vlasy neustále pohrávat, tahat za ně, čímž se mohou vlasy poškozovat.

 

12. Vsaďte na kvalitní ručník

 

Klasický ručník s drsným povrchem vlasy zbytečně mechanicky namáhá, čímž je oslabuje. 

Po mytí vlasů dejte přednost raději savému ručníku či osušce z mikrovlákna. Z mokrých vlasů dokážou absorbovat vodu mnohem šetrněji bez nutnosti je třít.

5/5 - (1 hlasů)