Co si zasadit na balkoně v chladných měsících

Co si zasadit na balkoně v chladných měsících

 

I v studených dnech může váš balkon hrát všemi barvami. Výsadba rostlin, které odolají mírným mrazíkům a podzimním plískanicím, je jednoduchá. S výběrem vhodných kultivarů, unikátních truhlíků i barevných kombinací vám zase pomůže tento článek. Vytvořte si na terase či okenním parapetu útulné místečko, které hravě rozežene jakékoliv podzimní chmury.

Co na podzim do truhlíku
Co na podzim do truhlíku

Inspirace pro podzimní balkon

Rostliny do truhlíků vybírejte podle podobných vegetačních podmínek. Rovněž se vyplatí věnovat pozornost kombinacím i barevnému provedení. Kvetoucí barevné rostliny spojujte se zelenými, nebo se zaměřte právě na barevnou sladěnost.

 

Neotřelý nápad na truhlíky

Nudí vás plastové květináče bez nápadu? Podzimní království si na balkoně můžete vytvořit i za pomoci dřevěných bedýnek a přepravek. Neotřelý nápad vyzdvihne vaše podzimní dekorace do nebeských výšin. Nemluvě o tom, že zelenkavé odstíny popínavých odrůd a fialové, červené a bordó zabarvení vřesů, oku daleko více lahodí právě v kombinaci se zemitou barvou přírodního dřeva. Pokud nemáte žádné podobné nádoby k recyklaci, tak za pár korun pořídíte i dřevěnou bedýnku novou, která vám poslouží nejen na podzim.

Dekorace do truhlíku
Dekorace do truhlíku

Co si do truhlíku zasadit?

 • Vřes

K nejpopulárnější podzimním a zimním rostlinám do truhlíku patří jednoznačně vřes. Můžete jej lehce kombinovat, je velice odolný a zima ani mráz mu neublíží. Vybírat navíc můžete hned z několika odrůd a barev. Kromě kvetoucích vřesů, které se pohybují na poměrně široké barevné škále, existují i vřesy nekvetoucí. Jejich listy s příchodem chladnějších měsíců získávají nádherné červené až nachově purpurové zbarvení – díky tomu je lze snadněji kombinovat s jiným stálezelenými kultivary. Vřes skvěle vypadá v originálních dřevěných truhlících, ale využít můžete například i staré koše, nebo snadno zrecyklujete staré nádoby, vědra, či kýble. V kombinaci s vřesem posune tato dekorace váš balkon zase o level výš.

Vřes je ideální do truhlíku
Vřes je ideální do truhlíku
 • Vřesovec

Jehlicovité stálezelené listy vřesovce se skvěle kombinují s kvetoucími rostlinami. Dokonale rovněž doplní truhlík s vřesem – pokud tedy hledáte stálezelený doplněk pro svůj květináč, tak vřesovec by v něm rozhodně neměl chybět. Jejich sytě zelená barva se typově hodí jak pro teplé, tak studené tóny rostlin, které hravě doplňují. Pozornost věnujte i vhodně zvolené barvě samotného truhlíku. Zelenkavé tmavší odstíny se nejvíce hodí k světlým teplým krémovým odstínům zemitého ražení. Jednoduchý box nebo bedýnka ze dřeva vám v tomto ohledu prokáží nejlepší službu.

 • Brambořík

Bramboříky sice nádherně kvetou a vybírat můžete hned z několika barev, ale vydrží vám pouze při mírnější zimě. Pokud však máte zasklený balkon, tak máte po problému. Rovněž nepatří zrovna mezi nenáročné rostliny. Za vaši péči se vám ale odmění bohatou zásobou barevných květů, které hravě odeženou jakékoliv chmury.

 • Chryzantéma

Milovníci plnokvětých rostlin si krásu chryzantém budou užívat ještě dlouho poté, co padnou podzimní mlhy. Pokud navíc vyberete podzimní barvy, tak pokaždé, když se podíváte na svůj vymazlený balkon, rozlije se vám po tváři šťastný úsměv. Chryzantémy kombinujte klidně i s jinými kvetoucími rostlinami. Brzy odkvetou, tak ať se máte až do Vánoc na co dívat.

Podzimní květiny - chryzantémy, doubky
Podzimní květiny – chryzantémy, doubky
 • Libavka

Libavky jsou podobného tvaru i vzhledu jako vřesy. Vyžadují i stejnou péči. Hodí se pro ně kyselá půda, proto je vhodné je pěstovat v jednom květináči. Takový truhlík bude mít ten správný podzimní nádech a vydrží vám klidně celou zimu. Na jaře pak můžete vřesy i libavky zasadit třeba do záhonu.

 • Astra

Díky podobným požadavkům na půdu lze astry ve vhodné barevné kombinaci pěstovat společně s vřesy. Obzvláště nízké kompaktně rostoucí kultivary s oranžovožlutým středem budou hvězdou každého podzimního truhlíku. Skromná a nenáročná trvalka ale vynikne i v popředí mezi chladnými šedozelenými tóny jiných trvalek (například Starček).

 • Rozrazilec

Drobnolistá zelená rostlina má vřesovištní charakter, který skvěle doplní právě krásně barevný truhlík s tolik oblíbenými vřesy. Jeho jemně zelenkavá barva se hodí spíše k teplým tónům. Pokud ho sladíte například s vřesy ve fialovo bordových barvách, tak nikdy nešlápnete vedle.

 • Břečťan

Romantickou duši jistě potěší plazivý břečťan, který tvoří báječný doplněk k barevným rostlinám. Zakryje menší nedokonalosti na zdi, nebo třeba nevzhledné zábradlí balkonu a pro svou jemnost je velice populární při vytváření kombinovaných truhlíků, kde to hraje všemi barvami. Pokud byste rádi zachovali jeho zelenkavou něžnost, tak vsaďte na doplnění o bílé kvetoucí vřesy nebo například nenáročné macešky, opět v bílém provedení.

 • Nízké jehličnany

Možná vás to dřív ani nenapadlo, ale i jehličnany si můžete zasadit na balkoně! Nenáročné dřeviny dobře snášejí sucho, mráz i jakoukoliv jinou nepřízeň počasí. I samotný výběr vás příjemně překvapí svou rozmanitostí. Do truhlíku se hodí zejména cypřišky, jalovce, zakrslé smrčky a samozřejmě i nekorunovaná královna mezi dřevinami – borovice. Ta vám udělá parádu i sama o sobě, aniž byste ji museli kombinovat s dalšími rostlinami. Výhodou dřevin je krom jejich nenáročnosti i široká škála využití po celý rok. Podzimní truhlík jednoduše na jaře obměníte za jarní tím, že vyměníte doplňkový kvetoucí odrůdu a nová krása je na světě.

 

Stylové aranžmá pro dokonalý efekt

Kromě vhodně zvoleného truhlíku a promyšlené barevné kombinace se na vašem parapetu budou skvěle vyjímat i nejrůznější dekorace. I studený tón rostlin můžete doplnit o zářivé barvy podzimu – červenou, žlutou, oranžovou i kaštanově hnědou. Výborně se hodí balkon ozvláštnit různě barevnými dýněmi rozmanitých tvarů, které společně s výrazně barevnými listy javoru vytvoří dokonalou dekoraci. Využijte i dalších přírodních komponentů jako jsou například šišky, kaštany, jeřabiny, šípky nebo větvičky s bobulemi.

Dubové listí
Dubové listí

 

Jak se starat o venkovní podzimní truhlík

 • Kvůli možnému mrazu nepoužívejte zavlažovací truhlíky.
 • Pokryjte povrch substrátu mulčovací kůrou.
 • Zavlažujte, ale rozhodně nepřelévejte.
 • Na dno květináčů nasypejte drenážní vrstvu.
 • Pravidelně otrhávejte uschlé a zvadnuté části rostlin, aby byly déle krásné.
 • Pokud máte v truhlíku květiny, které může mráz poškodit (například brambořík a chryzantéma), tak na jejich ochranu použijte netkanou textilii.
Růže v truhlíku
Růže v truhlíku

Každé roční období umí nabídnout svou krásu v plné síle. Načerpejte z okolní přírody inspiraci a pusťte si domů hravé barvy podzimu i jeho magickou moc.

5/5 - (12 hlasů)