Jak pečovat o sportovní prádlo? Ruce pryč od aviváže

Jak pečovat o sportovní prádlo? Ruce pryč od aviváže

 

Ať už si dáváte do těla každý den, nebo se cvičením chcete teprve začít, měli byste vědět, jak o sportovní prádlo správně pečovat. Přečtěte si, jak oblečení na sport prát a (ne)sušit tak, aby si co nejdéle udrželo své specifické vlastnosti.

 

Péče o sportovní podprsenku
Péče o sportovní podprsenku

 

Příprava před praním

Abyste zjistili, na jakou teplotu prádlo prát, koukněte na cedulky. Pokud patříte k lidem, kterým cedulky na oblečení vadí, nezapomeňte si je před ustřižením vyfotit telefonem. Nepřijdete tak o drahocenné informace od výrobce o tom, jak prádlo prát. Nebo o tom, jestli prádlo do pračky vůbec můžete vložit. Pokud vaše oblečení obsahuje zipy, určitě je nezapomeňte všechny zapnout – hlavně ty suché. Kdybyste tak neudělali, mohly by při praní poškodit jiné kousky. A na závěr, abyste zabránili žmolkování, prádlo obraťte naruby.

 

Kamera, klapka, pereme

Prádlo máte připravené k praní – co dál? Nastavte teplotu praní, podle instrukcí od výrobce. Nikdy ale nepřekračujte teplotu 40 °C. Funkční prádlo je choulostivé a vysoké teploty mu škodí.

 

Pokud jste se vrátili z náročného závodu nebo venkovního cvičení, určitě vás pohled na špinavé a propocené prádlo svádí k přidání více pracího prášku. To ale rozhodně nedělejte. Vaše pračka by ho nemusela stačit všechen vymáchat a zbytky prášku by po vyprání zůstaly na prádle. Velmi zašpiněné prádlo před praním nejprve cca na hodinu namočte do teplé vody s pracím prostředkem. A až pak přidejte prádlo ke zbytku a začněte prát.

 

A na jaký program prát? Určitě vyberte program na sportovní nebo na jemné prádlo. Vždy ale musí souhlasit s teplotou na štítku. Zkuste se poohlédnout po speciálním pracím prášku pro sportovní prádlo a rozhodně se při praní vyhněte aviváži. Ta by narušila elasticitu vláken a zabránila by materiálům odvádět pot.

 

Jak často prát sportovní prádlo?
Jak často prát sportovní prádlo?

 

Jak často prát sportovní prádlo?

Intenzita praní hodně záleží na tom, z jakého materiálů je sportovní prádlo vyrobeno, respektive na tom, jestli je materiál umělý, nebo přírodní.

  • Přírodní materiály – bavlna, merino, bambusové vlákno. Nevyžadují tolik péče, proto kousky stačí po sportovním výkonu nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu. Samozřejmě to neznamená, že se nemusí prát, jen je nemusíte házet do pračky po každém cvičení. Určitě ale nenechávejte zašpiněné nebo silně zapáchající prádlo jen tak ladem. Pot i špína by se mohly usadit ve vláknech oblečení.
  • Umělé materiály – polyester, polyamid, nylon. Jsou oproti přírodním materiálům náročnější na péči. Po sportovním výkonu by mělo prádlo ihned putovat do pračky. Ani vyvětrání by v tomto případě nebylo k ničemu, ba naopak. Dlouho usazený pot by mohl nenávratně zničit vlákna v prádle, které by tak mohlo přijít o své unikátní vlastnosti. Proto u funkčního prádla z umělých materiálů platí: kolikrát cvičím, tolikrát peru.

 

I sušení má svá pravidla

Určitě zapomeňte na sušičku, ta by mohla poškodit unikátní vlákna v prádle, a to by tak ztratilo své schopnosti. Stejně tak jako při sušení na topení. Prádlo místo toho pověste na věšák doma nebo venku. Pokud se rozhodnete pro druhou z variant, vyhněte se sušení na přímém slunci, které by mohlo zapříčinit vyblednutí barev.

Pokud to jde, tak nepoužívejte kolíčky. Jestli ale nemáte jinou možnost, vrchní kousky pověste na ramínka a kolíčky u ostatního prádla umístěte do švů prádla. Vyhnete se tak otlakům na oblečení. I když to může působit jako banální informace, musíte si uvědomit, že funkční prádlo se v žádném případě nežehlí, a proto není žádný jiný způsob, jak se otlakům na prádle vyhnout.

 

Jak na spodní prádlo?

Spodní sportovní prádlo musí být především pohodlné a neomezovat svého majitele v pohybu při cvičení. Ženy by proto měly sáhnout po kalhotkách v klasickém nebo boxerkovém střihu bez krajkových ozdob. Pánům poskytnou pohodlí boxerky nebo slipy.

Důležitý je ale i výběr materiálů. Nejlepší volbou na sport je bavlna, bambusové vlákno, merino nebo prádlo z funkčních materiálů. Ty mají ojedinělou vlastnost odvádět vlhkost od těla a rychle schnout. A nezapomeňte, že jemné prádlo je lepší před praním uložit do pracího sáčku nebo košíčku. Tím zabráníte poškození prádla v bubnu pračky.

 

I sportovní podprsenky si zaslouží péči

Když už máte vhodnou sportovní podprsenku ve správné velikosti, je důležité jí věnovat dostatečnou péči, aby vámi dlouho vydržela.

 

Nosíte správnou sportovní podprsenku?

Koupi nové sportovní podprsenky ovlivňují dva faktory – stupeň fyzické náročnosti a velikost prsou. Svou přesnou velikost můžete pohodlně zjistit v Astratex Poradně. Potřebovat budete pouze pár minut soukromí a krejčovský metr. 

Stupně opory sportovních podprsenek:

Podprsenky s lehkým stupněm opory jsou ideálními kousky na lekce jógy, rychlou chůzi nebo pilates.

Podprsenky se středním stupněm opory se hodí na sporty, při kterých dochází k větším otřesům. Mezi takové patří cyklistika nebo bruslení.

Podprsenky s nejvyšším stupněm opory omezí nechtěný pohyb prsou až o 70 %. Hodí se na běh nebo tenis.

Jak prát sportovní prádlo
Jak prát sportovní prádlo

Pokud máte menší prsa, je možné, že sportujete v nevyztužené bavlněné sportovní podprsence. Ta například nevyžaduje žádnou speciální péči a bez obav ji můžete prát s ostatním prádlem. Samozřejmě ale v pracím košíčku nebo sáčku, aby nedošlo k jejímu poškození. Podprsenky s vyšší mírou opory ale vyžadují více péče. Bývají totiž vyrobené z funkčních materiálů, u kterých musíte dávat pozor, aby se nezničila jejich vlákna. Schovejte si nebo vyfoťte prací štítek s instrukcemi, abyste věděla, jak se o svou podprsenku starat.

 

Praní v ruce vs. v pračce

Při praní sportovní podprsenky máte dvě možnosti. Pro praní v ruce si připravte teplou vodní lázeň s přípravkem na funkční prádlo a podprsenku v ní chvíli nechte odpočinout. Propláchnete ji studenou vodou, lehkým mačkáním ji vyždímejte a nechte uschnout na vzduchu.

V druhé z variant použijte jemný a ideálně tekutý prací prostředek. Určitě se ale i zde vyhněte aviváži nebo změkčovadlu. Podprsenku vložte do pracího sáčku nebo košíčku a nastavte prací program na jemné prádlo nebo syntetiku. Stejně jako po praní v ruce nechte prádlo uschnout na sušáku. Pokud budete prádlo věšet ven, vyhněte se přímému slunci.

5/5 - (14 hlasů)