10+1 tip na nejlepší deskové hry všech dob

10+1 tip na nejlepší deskové hry všech dob

 

Vánoce se blíží a mnozí z nás si lámou hlavu nad tím, co by Ježíšek mohl nadělit dětem i jim samotným. O měkké dárky nikdo moc nestojí, papírové knihy zabírají hodně místa, hraček máte doma tolik, že přes ně už nemáte kam šlápnout. Oblečení je třeba si vyzkoušet a ponožky? Ne, díky. Tak co tedy vybrat? Máme pro vás tip. Deskové hry!

 

Nejlepší hry všech dob
Nejlepší hry všech dob

Deskové hry potěší celou rodinu

Nad hrou se sejde celá rodina a užije si společné chvíle plné zábavy. A o to přeci jde. A nejen o Vánocích. Chvíle strávené s rodinou jsou přeci tím nejlepším, co nás v životě může potkat. Když je navíc strávíte nad něčím, u čeho se společně zasmějete, ještě líp.

Víte, že společenské hry jsou fajn třeba i na dovolenou nebo na dobu, kdy je někdo nemocný? Zaženou dlouhou chvíli, potrénují paměť a často i logické myšlení. O trénování trpělivosti asi ani nemusíme mluvit. Během hraní her se tak nejen bavíte, ale taky něčemu novému učíte. No jo, ale jak takovou deskovou hru vybrat? Na trhu jich je spoustu, kvalitou se ale často hodně liší.

 

Podle čeho společenskou hru vybírat?

Nesahejte po první hře, kterou potkáte. Nevybírejte ji jen podle líbivého obalu. I výběr deskových her má svoje pravidla.

  • Pro koho hru vybíráte?
  • S kým ji budete hrát?
  • Jak dlouhá a náročná by měla být?

 

Jaké hry jsou pořád TOP?

Na trh vstupují stále nové a nové deskové hry. Podle zaměření je můžeme dělit na ty pro jednoho hráče, rodinné, party hry, strategické hry, postřehové hry, logické hry, hry pro děti a vzdělávací hry. Vyznat se v tom může být docela oříšek. Nevíte si rady s výběrem? Zkuste zavzpomínat, jakou hru jste jako malí rádi hráli vy? Neukážete ji svým ratolestem?

 

Tip číslo jedna: Scrabble

Klasická vědomostní hra, která prověří vaši slovní zásobu. Připomíná nevyluštěnou křížovku a můžete ji hrát stále dokola a nikdy se neomrzí. Je vhodná pro všechny starší 10 let, mohou ji hrát 2-4 hráči, dokonce se v hraní Scrabble pořádají turnaje. Troufnete si?

Náš tip: Víte, že existuje i speciální Scrabble slovník, ve kterém si můžete ověřit existenci slov? Možná vás překvapí, jaká slova vůbec existují.

 

Tip číslo dva: Kamionem po Evropě

Legendární hra, díky které procestujete Evropu i bez toho, abyste opustili teplo domova. Vydejte se s náklaďákem do různých evropských měst, vyhněte se objížďkám a uzavírkám, buďte nejrychlejší a vydělejte co nejvíc peněz.

Víte, že teď je na trhu hra v nové grafické úpravě a stylovém obalu ve tvaru kamionu? Hra je určena pro 2-6 hráčů a její délka je asi 60 minut.

 

Tip číslo tři: Sázky a dostihy

Klasická společenská hra, kterou si rádi zahrají různé generace. Byla vytvořena na motivy oblíbených Monopolů, jde o strategickou hru určenou pro 2-6 hráčů. Vyhraďte si na ni aspoň 60 minut volného času, staňte se majitelem stáje a vydělávejte na koních.

 

Tip číslo čtyři: Monopoly

Legendární desková hra, která pobaví malé i velké. Vznikla ve 30. letech minulého století a pořád patří mezi absolutní špičky. Pravidla jsou jednoduchá, musíte rozumně nakupovat pozemky, stavět budovy a ty pak za poplatek pronajímat dalším hráčům. Hrát vás může až 6 (minimum jsou 2).

Víte, že Monopoly jsou na trhu hned v několika variantách? Vybírat můžete třeba mezi klasikou, elektronickým bankovnictvím, Staviteli, Česko je krásné, Junior verzí a dalšími.

 

Monopoly
Monopoly

 

Tip číslo pět: Člověče, nezlob se

Společenská hra známá po několik generací. Kdo z nás ji v dětství nehrál? Cíl hry je jednoduchý, nejprve do hry dostat všechny 4 figurky a ty pak provést herním polem do bezpečí domečku. Po jednotlivých polích postupujete podle toho, kolik hodíte kostkou, děti si tím procvičí i základy počítání.

 

Člověče nezlob se

 

Tip číslo šest: Kloboučku, hop!

Další tradiční, lety prověřená hra, kterou z dětství známe asi všichni. Tolik jsme se u ní při vystřelování kloboučků nasmáli. Cílem hry je vystřelit kloboučky z rampy a zasáhnout ten nejlepší cíl. Každý hráč střílí čtyřikrát, vždy jinou barvou kloboučku. Vyhraje ten, kdo nasbírá nejvíc bodů.

 

Tip číslo sedm: Carcassonne

Legendární budovatelská strategie si získává stále nové a nové příznivce. Během hry postupně odkrýváte mapu a podle ní různé lokality jako cesty, louky, kláštery apod., za které dostáváte body.

Hra rozvíjí strategické myšlení a můžete si k ní dokupovat další a další rozšíření, takže se stane zdrojem zábavy na hodně dlouho.

 

Tip číslo osm: Osadníci z Katanu

Rodinná hra, která se na poli deskovek stala doslova legendou. A není se čemu divit. Každá partie je totiž jiná, a to díky variabilitě herního plánu. Vítězem hry se stane ten, kdo vybuduje nejmocnější sídlo a stane se tak pánem Katanu.

Víte, že tahle hra je určena dospělým a dětem od 10 let věku, mohou ji hrát 3-4 hráči a zabere vám aspoň 75 minut?

 

Osadníci z katanu
Osadníci z katanu

 

Tip číslo devět: Dobble

Postřehová hra zaměřená na rychlost, postřeh a reflexy. Zabaví každého bez rozdílu věku, na trhu je v mnoha provedení. Na každé kartičce najdete různé symboly, společný spolu 2 karty ale mají jen jeden. Kdo ho najde jako první?

 

Tip číslo deset: Tik Tak Bum!

Rychlá slovní hra, která podporuje kreativitu, spontánnost a rozvíjí slovní zásobu. Hrát ji můžete doma, ve škole, cestou k babičce, ale třeba i na návštěvě. V ruce vám tiká bomba se speciálním časovačem, díky kterému exploduje pokaždé v jinou chvíli. Hráči vymýšlí slova dle zadání a tikající bombu si mezi sebou předávají. Komu v ruce vybuchne? 

 

Tip číslo jedenáct: 7 divů světa

Strategická desková hra, která se vrací v novém designu. Je určena pro 3-7 hráčů od 10 let. Hráči prověří své síly na poli státnickém, vojenském i vědeckém. Staňte se vůdcem jednoho ze starověkých měst, rozvíjejte svou civilizaci, vědu, kulturu i ekonomiku a přineste svému městu slávu.

4.8/5 - (31 hlasů)