Jak zvolit půjčku před Vánoci

Když to jinak nejde: Jak zvolit půjčku před Vánoci?

 

Ochutnávka velkého průzkumu

 

V dnešní době je téma půjček velmi aktuální, obzvláště v období před Vánoci. Může být ovšem těžké rozlišit jednotlivé produkty a vyvarovat se těm rizikovým. V tomto ohledu se vyplatí nějaká ta obezřetnost a na škodu není zlepšení povědomí o jednotlivých společnostech a jimi nabízených půjčkách. Pomoci vám může provedený průzkum nezávislého finančního magazínu Lundea, ve kterém bylo porovnáno 21 seriózních nebankovních společností, které nabízejí půjčky do výplaty. V průzkumu se nevyskytují společnosti, které tento typ půjček nenabízí, a to z důvodu obtížnějšího porovnávání různých typů půjček.

Cílem provedeného průzkumu bylo porovnat krátkodobé půjčky, konkrétně půjčky se splatností do 30 dnů, a to v 5 kategoriích a 40 parametrech. Do hodnocení byly zahrnuty i subjektivní dojmy, které hrály roli při případné shodě v bodování. Výsledky poukazují na pořadí ohledně dostupnosti a přívětivosti aktuálně dostupných půjček na trhu. A co z provedeného průzkumu vyplynulo?

 

Komunikace s klientem a rychlost odezvy

 

Komunikace společností s klienty nebo budoucími klienty je důležitou součástí péče o ně. Co se týče komunikace s klientem, pak rychlost odezvy byla u většiny nebankovních společností zařazených do průzkumu celkem slušná. Průměrná doba dostupnosti podpory v hodinách za den činila 9 hodin. Rychlost zavolání klientovi u některých byla až druhý den, u velké části společností to ovšem bylo do hodiny a někdy dokonce už do pár minut. 43 % nabízí možnost využití online chatu a 14 % pracuje i o víkendech.

 

Ukončená insolvence nebo probíhající exekuce nemusí být vždy problémem

 

V případě, kdy má člověk ukončenou insolvenci, nebo právě probíhá exekuce, může to být v případě žádosti o půjčku do výplaty problém. Ne ovšem u několika nebankovních společností, které byly zahrnuty do průzkumu. 14 % z nich totiž půjčuje i lidem v exekuci a 67 % osobám s ukončenou insolvencí. Kolem 70 % pak schvaluje žádosti i klientům se zápisem v registru dlužníků.

 

Poplatky za půjčku do výplaty

 

A jak si vedly nebankovní společnosti, co se týče případných poplatků za půjčku? Skvělou zprávou je, že téměř polovina společností zařazených do průzkumu si svých klientů váží a rády by, aby se k nim v budoucnu opět vrátili. Vsadili proto na kartu v podobě půjčky zdarma. A právě z tohoto důvodu 43 % z nich nabízí půjčku se splatností do 30 dnů zdarma. Kromě toho také všechny nabízí vstřícné gesto ohledně možnosti prodloužení splácení a zároveň i nabízí možnost sjednání online.

 

Průměrná výše u první půjčky a možnost dodatečné změny částky

 

Co se týče průměrné výše u první půjčky, ta se pohybuje kolem 9.000 Kč. U opakované půjčky je to pak průměrně 20.000 Kč. Někoho možná bude zajímat, jak je to s možností dodatečné změny výše půjčky. I na tento parametr se průzkum zaměřil a výsledkem je, že 24 % společností umožňuje navýšení půjčky v průběhu splácení. 

 

Nemožnost doložení příjmu nebo zkušební doba jako možný zádrhel

 

V případě, kdy člověk z jakéhokoliv důvodu není schopen doložit příjem nebo je právě ve zkušební době, může se jednat o zádrhel. Půjčku bez doloženého příjmu neposkytuje žádná ze společností. Ovšem k osobám ve zkušební lhůtě je vstřícná polovina z nich.

 

Důchodci, cizinci a matky na mateřské dovolené jako žadatelé o půjčku

 

Mezi časté žadatele o půjčky se splatností do 30 dnů patří i cizinci, důchodci, živnostníci nebo také matky na mateřské dovolené. Jak jsou k těmto osobám vstřícní, co se týká schválení případné půjčky? 48 % z 21 zkoumaných nebankovních společností půjčuje peníze i cizincům. V případě důchodců je to 100 % a u matek na mateřské dovolené 90 %.  100 % pak půjčuje peníze živnostníkům. 

5/5 - (1 hlasů)